Gjuetia e rinocerontëve në rritje në Afrikën e Jugut, ku 499 u morën vitin e kaluar

spot_img

Afrika e Jugut regjistruar 499 rinocerontët gjueti pa leje në 2023, 51 më shumë se një vit më parë, pavarësisht përpjekjeve për të mbrojtur kafshët, tha qeveria të martën.

Afrika e Jugut është shtëpia e gati gjysmës së të rrezikuarve në mënyrë kritike rinoceront i zi popullsia në Afrikë dhe popullsia më e madhe në botë e pothuajse të kërcënuarit rinocerontët e bardhë.

Rinocerontët gjuhen pa leje për brirët e tyre, të cilët përdoren në vendet e Azisë Lindore për të bërë ilaçe tradicionale dhe bizhuteri.

Në vitin 2023, 406 rinocerontë u vranë në pronat shtetërore dhe 93 në parqe, rezerva dhe ferma private, tha në një deklaratë Departamenti i Pyjeve, Peshkimit dhe Mjedisit i Afrikës së Jugut.

“Presioni përsëri është ndjerë në provincën KwaZulu-Natal (KZN) me parkun Hluhluwe-iMfolozi që përballet me peshën e rasteve të gjuetisë pa leje,” tha ministrja e mjedisit Barbara Creecy.

“Ndërsa KZN regjistroi 49 arrestime dhe 13 armë zjarri të sekuestruara, ekipet multidisiplinare vazhdojnë të punojnë pa u lodhur në një përpjekje për të ngadalësuar këtë presion të pamëshirshëm.”

Parku Kombëtar Kruger regjistroi një rënie prej 37% nga viti 2022 me 78 rinocerontë të gjuajtur pa leje në vitin 2023. Asnjë rinoceront nuk u gjuajt pa leje në asnjë park tjetër kombëtar.

Gjuetia e rinocerontëve shpesh përfshin sindikata kriminale ndërkombëtare të cilat mbështeten në ndihmën e gjuetarëve vendas dhe bashkëpunojnë me rojet e parkut.

Ministria e Mjedisit e Afrikës së Jugut tha vitin e kaluar se po rritte shërbimet e kujdesit shëndetësor, trajnimit dhe këshillimit për rojtarët për t’i dekurajuar ata që të ndihmonin gjuetarët pa leje.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles