MB heq karantinën nga vendet e qelibarit

spot_img

Banorët e Mbretërisë së Bashkuar plotësisht të vaksinuar që mbërrijnë në Angli nga destinacionet e listës së udhëtimeve të qelibarit nuk do të duhet të karantinohen duke filluar nga 19 korriku.

sekretari i transportit, Grant Shappstha se qeveria nuk do të pranonte asnjë provë të vaksinimit përveç aplikacionit ose certifikatës së NHS.

Masa ka të ngjarë të shkaktojë një reagim të konsiderueshëm nga qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar që jetojnë jashtë vendit, të cilët janë vaksinuar në vendet e tyre të banimit, shpesh me të njëjtat vaksina që përdoren nga NHS.

Grant Shapps tha gjithashtu se fëmijët nën 18 vjeç që kthehen nga vendet e listës së qelibarit gjithashtu do të përjashtohen nga karantina.

Ndryshimi potencialisht do të hapë udhëtime në 140 vende të listës qelibar, duke përfshirë shumicën e destinacioneve turistike, megjithëse disa vende vendosin kufizime të rrepta për udhëtarët në Mbretërinë e Bashkuar dhe madje edhe ato që lejojnë udhëtime pa karantinë mund të kërkojnë dokumente të rëndësishme ose teste negative.

Udhëtarët do të duhet të bëjnë teste para nisjes dhe do t’u kërkohet të bëjnë një test PCR në ditën e dytë të kthimit të tyre, por nuk do të kenë më nevojë të bëjnë testin e tetë ditës. Kjo do të thotë se kërkesat për vendet e listës së gjelbër dhe të qelibarit janë të njëjta për njerëzit e vaksinuar plotësisht.

Qeveria do të llogarisë vaksinimin e plotë si 14 ditë që kanë kaluar nga doza përfundimtare e një vaksine.

Joss Croft, CEO, UKinbound, një shoqatë udhëheqëse e tregtisë së udhëtimeve, tha: “Ndërsa ky mund të jetë një lajm i mirëpritur për britanikët që udhëtojnë jashtë shtetit këtë verë, ky vendim nuk bën asgjë për ekonominë e vizitorëve në Mbretërinë e Bashkuar. Duke mbajtur Britaninë të mbyllur, ne po humbasim 70 milionë funte në ditë në eksporte, bizneset janë në prag, qytetet tona mbeten bosh dhe bizneset e qëndrueshme nuk mund të fillojnë madje edhe rimëkëmbjen e tyre.

“Ndërsa i afrohemi datës 19th, ekonomia jonë e vizitorëve në hyrje mbetet e lënë pas dore dhe e harruar nga qeveria, larg nga të folurit për liri, ky vendim rrezikon të jetë gozhda e fundit në arkivol për një industri që do të jetë jetike për rimëkëmbjen tonë kombëtare. Sektori i pestë më i madh i eksportit në Mbretërinë e Bashkuar po vdes në gjunjë dhe qeveria duhet të ofrojë më shumë mbështetje, duke përfshirë zgjatjen e pushimit dhe grantet e synuara, ndërkohë që zbaton me shpejtësi reciprocitetin e certifikimit të vaksinimit për hyrjet, siç ka bërë për jashtë.

Timothy Davis, bashkë-themelues dhe CEO i Butteragjencia e vetme e udhëtimit Blej Tani Paguaj Më vonë (BNPL) në Mbretërinë e Bashkuar, komentoi, “Njoftimi do të mirëpritet ngrohtësisht nga një industri e udhëtimeve dhe turizmit që është gjunjëzuar gjatë pandemisë.

Nevoja për karantinë dhe pasiguria rreth destinacioneve të listës së gjelbër dhe të qelibarit, në veçanti, ka penguar shumë britanikë të kërkojnë jashtë vendit për pushimet e tyre këtë verë. Sidoqoftë, vendimi i qeverisë për t’i lehtësuar këto rregulla për ata që kanë bërë të dyja vaksinat e tyre tani duhet të nxisë një stuhi të vonshme rezervimesh dhe të sjellë një nxitje shumë të nevojshme në industri.

Platforma e prenotimeve të hoteleve – Hoo Bashkëthemelues, Adrian Murdockkomentoi, “Është fantastike të shohësh një synim të vërtetë nga qeveria për të ndihmuar në ringjalljen e atij që ndoshta ka qenë një nga sektorët më të goditur gjatë pandemisë.

Sigurisht, është e rëndësishme të mbani mend se një sërë rregullash dhe kërkesash mbeten në fuqi dhe kështu ata që mendojnë të bëjnë pushime jashtë vendit këtë verë duhet të sigurohen që t’u përmbahen këtyre për të udhëtuar.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles