Franca është e gatshme të mirëpresë udhëtarët e vaksinuar

spot_img

Franca do të rihapet për turizmin ndërkombëtar nga 9 qershori 2021. Qeveria franceze njoftoi se udhëtimet ndërkombëtare do të rifillojnë sipas kushteve që ndryshojnë në varësi të situatës shëndetësore në vendet e treta dhe vaksinimit të udhëtarëve.

Franca do të hapet për turistët ndërkombëtarë më 9 qershor siç ishte planifikuar, duke përdorur një sistem semafori për të përcaktuar se kush mund të vizitojë.

Duke filluar nga 9 qershori, vizitorët dhe udhëtarët evropianë nga vendet e listës së gjelbër do të lejohen të hyjnë pa pasur nevojë t’i nënshtrohen testimit nëse janë të vaksinuar.

Vendet e listës së gjelbër përfshijnë të gjitha vendet e BE-së dhe zonës Shengen dhe Australinë, Korenë e Jugut, Izraelin, Japoninë, Zelandën e Re, Singaporin dhe Libanin.

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga vende portokalli/qelibar do të duhet të mbërrijë me një test negativ PCR, të marrë brenda 72 orëve të mëparshme. Nëse njerëzit nuk janë të vaksinuar nga vendet e listës portokalli, ata nuk mund të udhëtojnë, përveç për arsye thelbësore. Nëse lejohen ende në këtë pikë, ata duhet të mbërrijnë me një test PCR negativ për Covid-19 dhe të karantinohen për 7 ditë (me një test tjetër në ditën e 7-të).

Pasagjerët që vijnë nga Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vende të tjera në Francë listë portokalli do t’i kërkohet të tregojë prova të vaksinimit, si dhe një test të fundit negativ të virusit. Ata nuk do të kenë më nevojë të karantinohen pas mbërritjes. Udhëtarët që nuk janë vaksinuar nuk lejohen të hyjnë në Francë, përveç nëse tregojnë një arsye kualifikuese bindëse për udhëtim. Lista e arsyeve kualifikuese bindëse mund të gjendet në faqen e internetit të Ministrisë së Brendshme franceze.

Udhëtarët nga lista e kuqe do të duhet ende të justifikojnë udhëtimin dhe karantinimin për një javë – madje edhe të vaksinuar.

E kuqe listoni vendet përfshijnë Afrikën e Jugut, Argjentinën, Bahreinin, Bangladeshin, Brazilin, Bolivinë, Kolumbinë, Kosta Rikën, Indinë, Nepalin, Pakistanin, Sri Lankën, Surinami, Turqinë dhe Uruguain.

Harta e mëposhtme tregon klasifikimin e vendeve në sistemin e semaforëve.

Lehtësimi i kufizimeve në Francë

Duke filluar nga 9 qershori, shtetrrethimi do të shtyhet në orën 23:00 dhe kategoritë e reja të institucioneve dhe bizneseve të mbyllura më parë mund të rihapen për publikun, përfshirë kafenetë dhe restorantet. Kjo datë shënon edhe rifillimin me kusht të eventeve, shfaqjeve dhe panaireve për deri në 5000 persona.

Më në fund, më 30 qershor, nuk do të ketë më shtetrrethim dhe nuk do të ketë më kufizime për vendet e hapura për publikun.

Mbledhjet, mbledhjet ose aktivitetet në rrugët publike që bashkojnë më shumë se gjashtë persona në të njëjtën kohë janë të ndaluara.

Kërkesa për maskën e fytyrës

Konsumimi i alkoolit në rrugët publike tashmë është i ndaluar.

Duke veshur një maskë është e detyrueshme në vende publike të mbyllura në të gjithë vendin për këdo 11 vjeç e lart.

Detyrimi për të mbajtur një maskë mund të shtrihet në vendet që konsiderohen të rëndësishme nga prefektët e çdo departamenti, në varësi të situatës shëndetësore lokale. Informacioni i detajuar është në dispozicion nga prefekturave. Harta dhe të dhënat e përditësuara për përhapjen e Covid-19 në Francë janë në dispozicion në Faqja e internetit e qeverisë franceze.

Një gjobë prej 135 € në rast të mosrespektimit të mbajtjes së maskës në vendet në fjalë, deri në 3,750 € në rast të përsëritjes së kundërvajtjes.

Mbajtja e maskës është e detyrueshme në transportin publik. Udhëtarët duhet të sigurojnë që të ruhet distanca më e madhe e mundshme ndërmjet pasagjerëve ose grupeve të pasagjerëve që nuk udhëtojnë së bashku. Më shumë informacion është në dispozicion në SNCF dhe RATP faqet e internetit.

Mbajtja e maskës është e detyrueshme në taksi dhe udhëtime.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles