Ndaloni së udhëtuari në Hawaii deri në nëntor 2021

spot_img

Guvernatori i Havait, David Ige u bëri thirrje banorëve dhe vizitorëve të Hawait që të vonojnë të gjitha udhëtimet jo thelbësore deri në fund të tetorit 2021 për shkak të rritjes së fundit, të përshpejtuar të rasteve të COVID-19 që tani po mbingarkojnë objektet dhe burimet e kujdesit shëndetësor të shtetit.

Guvernatori Ige e bëri njoftimin në një konferencë për media, duke vënë në dukje se, “Spitalet tona po arrijnë kapacitetin dhe ICU-të tona po mbushen. Tani nuk është një kohë e mirë për të udhëtuar në Hawaii.”

Guvernatori Ige shtoi, “Do të duhen gjashtë deri në shtatë javë për të parë një ndryshim të rëndësishëm në numrin e rasteve të COVID. Është një kohë e rrezikshme për të udhëtuar tani. Të gjithë, banorët dhe vizitorët, duhet të reduktojnë udhëtimet vetëm në aktivitetet thelbësore të biznesit.”

John De Fries, president dhe CEO i Autoritetit të Turizmit në Hawaiivuri në dukje se edhe pse mbërritjet e vizitorëve në përgjithësi tashmë kanë filluar të bien, siç ndodh historikisht në vjeshtë, vizitorët duhet të konsiderojnë shtyrjen e udhëtimeve të tyre në Hawaii.

“Komuniteti ynë, banorët dhe industria e vizitorëve, janë përgjegjës për të punuar së bashku për të adresuar këtë krizë,” tha De Fries. “Si e tillë, ne po i këshillojmë me forcë vizitorët se tani nuk është koha e duhur për të udhëtuar dhe ata duhet të shtyjnë udhëtimet e tyre deri në fund të tetorit.”

Dr. Elizabeth Char, drejtoreshë e Departamentit të Shëndetësisë, theksoi urgjencën e situatës aktuale. “Rritja e rasteve të COVID është kryesisht për shkak të përhapjes së komunitetit, i ndjekur nga banorët që fluturojnë në zonat e nxehta jashtë vendit dhe e rikthejnë COVID-in në familjet dhe komunitetin e tyre,” tha Char. “Nëse gjërat nuk ndryshojnë, sistemet tona të kujdesit shëndetësor do të gjymtohen dhe ata që kanë nevojë për kujdes mjekësor për të gjitha llojet e sëmundjeve, lëndimeve dhe kushteve, përfshirë vizitorët tanë, mund ta kenë të vështirë të marrin trajtimin që u nevojitet menjëherë.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles