Masazh terapi për dhimbjet e osteoartritit

Si një nga qasjet më të njohura plotësuese shëndetësore në Shtetet e Bashkuara, masazhi përdoret nga më shumë se 15 milionë të rritur në SHBA, sipas Instituti Kombëtar i Shëndetësisë. Është gjithashtu një trajtim që mund të përfitojë personat me osteoartrit.

“Kur kryhet nga një terapist masazhi i trajnuar në pacientë të përzgjedhur me kujdes, terapia e masazhit është një shtesë shumë e vlefshme ndaj tradicionales. trajtimet e osteoartritit”, thotë Valerie Voner, një terapiste e licencuar për masazh, ish-koordinatore e programit të terapisë së masazhit në Kolegjin e Komunitetit Cape Cod në West Barnstable, Massachusetts, dhe themeluese e Institutit të Refleksologjisë dhe Studimeve Universale në New England.

Osteoartriti – i cili prek rreth 31 milionë amerikanë, sipas Fondacionit të Artritit – ndodh kur konsumimi dhe prishja thyen jastëkët e kërcit midis nyjeve, duke shkaktuar dhimbje dhe ngurtësi.

Osteoartriti kronik i përgjigjet mirë masazhit, thotë Voner. Dhimbja lehtësohet ndërsa muskujt që rrethojnë nyjet relaksohen, duke çliruar ngurtësimin dhe duke lejuar një gamë më të mirë të lëvizjes dhe lëvizshmërisë. Rritja e relaksimit, ulja e stresit dhe ndjenja e mirëqenies janë përfitime shtesë të terapisë me masazh, shpjegon ajo. Vetëm sigurohuni që të flisni me mjekun ose terapistin tuaj fizik përpara se ta provoni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles