Marka e pikave të syve është e lidhur me infeksionet rezistente ndaj ilaçeve, thotë CDC

spot_img

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) po paralajmërojnë konsumatorët të ndalojnë përdorimin Lotët artificialë EzriCare në vazhdën e një “grupi shumështetësh” infeksionesh të lidhura me pikat e syrit.

Të paktën një person ka vdekur nga një infeksion bakterial që mund të shoqërohet me pikat e syve pa konservues, tha CDC në një 20 janar deklaratë (PDF). “Rezultatet e pacientit përfshijnë humbjen e përhershme të shikimit që rezulton nga infeksioni okular, shtrimi në spital dhe vdekja e një pacienti me infeksion të qarkullimit të gjakut,” tha CDC.

Në total, hetuesit e CDC kanë gjetur të paktën 50 njerëz në 11 shtete të infektuar me Pseudomonas aeruginosa (PDF), një lloj bakteri që është rezistent ndaj trajtimit me antibiotikë. Deri më tani, CDC ka identifikuar raste në Kaliforni, Kolorado, Connecticut, Florida, New Jersey, New Mexico, New York, Nevada, Teksas, Utah dhe Washington State.

Zyrtarët e shëndetit publik të New Mexico thanë në një 10 janar deklaratë (PDF) se 11 pacientë të cilët rezultuan pozitivë P. aeruginosa secila kishte sëmundje të syrit dhe përdorte pika mjekësore ose lot artificial para infektimit të tyre. Deri më tani, pesë nga këta pacientë kanë zhvilluar humbje të shikimit në një sy të trajtuar me pika.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles