Marihuana mjekësore për dhimbjet e artritit reumatoid: Si të flisni me mjekun tuaj për ta provuar atë | Shëndeti i përditshëm

A mund të ndihmojë Marihuana në trajtimin e simptomave të RA?

Por çfarë mund të thuhet për përdorimin e terapive të mjekësisë plotësuese dhe alternative, si marihuana, krahas trajtimit tradicional? Deri më sot, institucioni mjekësor është larguar kryesisht nga duke trajtuar RA dhimbje me kanabis, duke përmendur mungesën e provave. Por mjekët që përshkruajnë marihuana medicinale për pacientët e tyre nuk pajtohen, duke thënë se ka potencial të jashtëzakonshëm në këtë formë trajtimi. Ekzistojnë të paktën 80 kanabinoidë të ndryshëm – komponime kimike që ndryshojnë neurotransmetues lirimi në tru – që janë identifikuar. “Më efektivet për trajtimin medicinal janë THC [tetrahydrocannabinol]e cila është më psikoaktive, dhe CBD [cannabidiol]e cila është ndoshta më shumë medicinale”, thotë Ivker.

Mekanizmat e mundshëm të marihuanës

Avokatët thonë se ilaçi është një ilaç efektiv për dhimbjet kronike të kyçeve, duke përmendur teoritë se si bari mund të jetë i dobishëm. “Marihuana mjekësore ka dy mënyra për të ndihmuar artrit rheumatoid”, thotë Matthew Roman, MD, president i Nature’s Way Medicine, një praktikë e mjekësisë alternative në Wilmington, Delaware. Njerëzit që përdorin kanabis mund të perceptojnë një efekt anti-inflamator, “të ngjashëm me ibuprofen ose një pako akulli”, thotë ai. Përveç kësaj, marihuana mund të ndikojë në qelizat imune. Hulumtimi është në vazhdim.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles