Si ndikon diabeti në sistemin tretës?

Nëse kohët e fundit jeni diagnostikuar me diabet ose keni jetuar me këtë sëmundje për një kohë, ka shumë të ngjarë të njiheni me komplikimet e mundshme, si sëmundja e veshkave, humbja e shikimit dhe madje edhe amputimet. Por është e rëndësishme të theksohet se diabeti i tipit 2 i kontrolluar keq mund të ndikojë gjithashtu në pjesë të tjera të trupit tuaj, duke përfshirë sistemin tuaj të tretjes, dhe se sa më gjatë të keni jetuar me diabet, aq më shumë ka gjasa që mund të përjetoni këto lloj problemesh. .

Në fakt, disa studime sugjerojnë se 75 për qind e njerëzve që vizitojnë klinikat e diabetit raportojnë se kanë simptoma të rëndësishme gastrointestinale.

Si mund të çojë neuropatia diabetike në urth dhe çështje të tjera

Pra, si mund të ndikojë diabeti në sistemin tretës? “Diabeti i avancuar, qoftë nga diabeti i tipit 1 apo i tipit 2, mund të prekë çdo organ në trup – duke përfshirë ato organe në traktin tretës”, thotë James C. Reynolds, MD, specialist i gastroenterologjisë dhe profesor i mjekësisë klinike në Universitetin e Pensilvani në Filadelfia.

Shënon Dr. Reynolds probleme me tretjen mund të shkaktohet nga vetë faktorët që çuan në diabetin në radhë të parë, siç është obeziteti, por është gjithashtu e mundur që problemet e tretjes të jenë rezultat i komplikimeve të lidhura me diabetin, si p.sh. hiperglicemiaose sheqer të lartë në gjak.

Një nga më seriozet komplikimet e diabetit Që mund të rezultojë nga niveli i lartë i sheqerit në gjak është neuropatia diabetikeose dëmtim nervor. Neuropatia mund të çojë në dobësi, dhimbje dhe mpirje, duke ndikuar në ndjenjën në këmbë, këmbë dhe duar, por gjendja mund të ndikojë gjithashtu në funksionet e tretjes si gëlltitja dhe kapsllëkshpjegon Reynolds.

Nëse keni diabet, ky ndërlikim i mundshëm është vetëm një arsye tjetër që është thelbësore t’i kushtoni vëmendje A1Cniveli mesatar i glukozës gjatë dy deri tre muajve të fundit, thotë Reynolds.

3 probleme me tretjen që lidhen me diabetin e tipit 2

Këtu janë disa nga kushtet që diabeti i avancuar dhe kontrolli i dobët i sheqerit në gjak mund të çojnë në:

Refluksi i acidit (GERD)

Stomaku përmban një sasi tepër të përqendruar të acidit klorhidrik dhe nëse nuk e zbraz atë në mënyrë rutinore, lëngjet e stomakut kthehen përsëri, duke shkaktuar dëme në ezofag që mund të çojë në refluks të acidit, i njohur gjithashtu si Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD), thotë Reynolds. Obeziteti është një shkak i mundshëm i këtyre simptomave, megjithëse hiperglicemia mund të dëmtojë gjithashtu nervat përgjatë traktit tretës që ndërhyjnë në zbrazjen e stomakut, thotë ai.

Reynolds vëren se është e zakonshme simptomat e zbaticës së acidit përfshijnë dhimbje gjoksi dhe vështirësi në gëlltitje, megjithëse ndërlikimet më serioze përfshijnë një gjendje prekanceroze të njohur si ezofag Barrett, i cili mund të çojë në një formë vdekjeprurëse të kancerit të ezofagut.

Trajtimi përfshin mjekimet, ndryshimet në stilin e jetës, si humbja e peshës dhe lënien e duhanitdhe potencialisht – si mjeti i fundit – kirurgji.

Gastropareza

Nëse stomaku juaj nuk po zbrazet siç duhet, mund të përjetoni jo vetëm refluks acidi në ezofag, por edhe gastroparezë në stomak, thotë Reynolds.

“Gastropareza është një sëmundje në të cilën stomaku nuk mund të zbrazet nga ushqimi në mënyrë normale”, thotë Michael Cline, DOdrejtor mjekësor i klinikës multidisiplinare të gastroparezës në Klinikën Cleveland në Ohio.

Simptomat e gastroparesis përfshijnë nauze, të vjella, abdominale fryrje dhe dhimbje, humbje peshe, dhe vetë zbaticë acid, sipas Klinika Mayo. Dr. Cline vëren se kjo është një gjendje e zakonshme tek njerëzit që kanë pasur diabet për një kohë të gjatë, pavarësisht nëse është i kontrolluar mirë, por është e paqartë pse këta individë kanë stomak më të ndjeshëm.

Sipas një rishikimi i publikuar në mars 2015 në revistë Klinikat Gastroenterologjike të Amerikës së Veriutgratë kanë më shumë gjasa të përballen me gastroparezë sesa burrat (rreth 38 gra për 100,000 njerëz kundrejt rreth 10 burra për 100,000 njerëz), dhe ato personat me diabet të tipit 1 kanë më shumë gjasa të kenë këtë sëmundje sesa njerëzit me diabet të tipit 2 (rreth 5 përqind e njerëzve me tip 1 kundrejt rreth 1 përqind të njerëzve me tip 2).

Trajtimet për gastroparezën përfshijnë ndryshime në dietë, të tilla si anashkalimi i ushqimeve me shumë yndyrë ose me fibra, ilaçe për të ndihmuar stomakun të zbrazë ushqimin më shpejt dhe kirurgji.

Diabeti Enteroneuropatia

Kjo gjendje shkaktohet nga dëmtimi i nervave në zorrën tuaj dhe ndonjëherë mund të imitojë simptoma të më të njohurve sindromi i zorrës së irrituar (IBS), të tilla si kapsllëku dhe diarreja, thotë Reynolds. Kur nivelet e glukozës bëhen të tepërta në qarkullimin e gjakut, glukoza depozitohet në nerva dhe bëhet si një shurup që helmon brendësinë e këtyre qelizave, shpjegon ai. “Nëse kjo vazhdon për një kohë shumë të gjatë, nervat në të vërtetë mund të vdesin,” dhe se dëmtimi i nervave në zorrën tuaj mund të shkaktojë gjithashtu komplikime të tjera serioze për diabetin, duke përfshirë mosfunksionimin e veshkave dhe retinopatinë, ose dëmtim të syve.

Sipas një rishikimi i publikuar në qershor 2015 në revistë Revista Española de Enfermedades Digestivas, trajtimi mund të përfshijë strategji të tilla si zvogëlimi i konsumit të yndyrës dhe fibrave, marrja e ilaçeve që përshpejtojnë zbrazjen e stomakut ose përdorimin e stimulimit elektrik nëpërmjet një pajisjeje të implantuar gjatë operacionit.

Kontrolli i zorrëve: Si të parandaloni ose kontrolloni problemet e tretjes në diabet

Por vetëm për shkak se keni diabet nuk do të thotë që ju duhet t’i dorëzoheni edhe problemeve të tretjes. Për të ndihmuar në mbajtjen e sistemit tuaj të tretjes në gjendje pune, ndiqni këto këshilla:

Mbani të kontrolluar fort sheqerin në gjak. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar të parandaloni ose kontrolloni problemet e tretjes kur keni diabet, është më e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje me rigorozitet kontrollit të sheqerit në gjak dhe të mbani A1C tuaj brenda një intervali të shëndetshëm, thotë Reynolds. “Ngritja e A1C është drejtpërdrejt proporcionale me nivelin në të cilin funksioni i ezofagut dhe funksioni i stomakut është i dëmtuar,” thotë ai. Qëllimi i të gjithëve për A1C është i ndryshëm – bisedoni me mjekun tuaj për të mësuar tuajin.

Zgjidhni një dietë të shëndetshme me pak sheqer dhe karbohidrate të rafinuara. “Një dietë e lartë në sheqer të rafinuar mund të prishë bakteret e zorrëve”, thotë Cline. Ai rekomandon që të qëndroni larg ushqime të pasura me yndyra të ngopura dhe karbohidrate të rafinuara, të tilla si bukë e bardhë, makarona dhe oriz, si dhe ëmbëlsira dhe ushqime të përpunuara, si pasta të rafinuara dhe bare granola.

Hulumtimet gjithashtu sugjerojnë se ngrënia e një diete të shëndetshme mund të ndihmojë në minimizimin e përparimit të sëmundjes, e cila është e lidhur me neuropatinë. A studimi i publikuar në prill 2017 në revistë Natyrapër shembull, zbuloi se një substancë e caktuar e prodhuar nga mikrobet e zorrëve lidhet me një mundësi të reduktuar të përparimit të diabetit të tipit 2 në mbipeshë. personat me prediabet. Kjo substancë, acidi indolepropionik, është i lidhur me marrjen e fibrave dietike, vunë në dukje autorët.

Është e njohur që të jepet përparësi ushqime të pasura me fibra – të tilla si manaferrat, drithërat, fasulet dhe perimet si brokoli dhe angjinaret – mund të jenë të dobishme për njerëzit me diabet. Për një, fibrat nuk treten nga trupi, kështu që ndihmojnë në ngadalësimin e rritjes së sheqerit në gjak. Plus, ushqimet me fibra të larta janë të ngopura, kështu që ngrënia e tyre mund t’ju ndihmojë të mbani peshën tuaj nën kontroll.

Hani vakte të vogla dhe të shpeshta gjatë gjithë ditës. Të bësh këtë do të ndihmojë me simptomat e refluksit acid dhe gastroparesis, thotë Reynolds. Në vend që të hani një vakt të plotë në një seancë, merrni parasysh të hani vetëm gjysmën dhe kurseni pjesën tjetër për më vonë.

Mundohuni të mos shtriheni pasi keni ngrënë një vakt. Edhe pse mund të ndiheni të përgjumur pasi keni ngrënë, rezistoni dëshirës për t’u shtrirë. Qëndrimi drejt ulur, në këmbë ose duke ecur për dy deri në tre orë pas ngrënies do të parandalojë që ushqimi i sapo ngrënë dhe acidi i stomakut të kthehen në fyt nëse keni refluks acidi, thotë Reynolds.

Mos i injoroni simptomat tuaja të GI. Nëse jeni duke përjetuar shqetësime gastrointestinale (GI), sigurohuni që të kërkoni ndihmë mjekësore dhe këshilla nga mjeku juaj. Për shembull, simptomat e refluksit të acidit ndonjëherë mund të jenë për shkak të shkaqeve të tjera, si një infeksion i candida, kështu që është e rëndësishme të kontrolloni simptomat tuaja përpara se të përkeqësohen, thotë Reynolds.

Parandalimi i çështjeve të tretjes në diabet: Linja e fundit

“Mbajtja e sheqerit në gjak nën kontroll është çelësi për të parandaluar shfaqjen e problemeve gastrointestinale,” thotë Cline.

Nëse keni ndonjë simptomë, sigurohuni që të kontaktoni ekipin tuaj mjekësor: “Me gastroparesis, është veçanërisht e rëndësishme ta trajtoni atë herët,” shpjegon Cline. “Me kalimin e kohës dhe nëse nuk trajtohet, ndodh më shumë dëmtim nervor në zorrë.” Duke komunikuar me ofruesit tuaj, ju mund të vendosni për një kurs trajtimi dhe të ndihmoni në parandalimin e çdo ndërlikimi të rëndë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles