Malta përgatitet të mirëpresë turistët që nga 1 qershori 2021

spot_img

Ndërsa Malta përgatitet të mirëpresë turistët që nga 1 qershori 2021, ajo hapi dyqane dhe shërbime jo thelbësore sot, me plane për të lehtësuar masat e mëtejshme brenda dy javësh.

Një arkipelag në Mesdhe, Malta ka vendosur standarde të larta në administrimin e vaksinës COVID-19, që kur Programi i saj Kombëtar i Vaksinimit filloi më 27 dhjetor 2020.

Në fakt, që nga sot, mbi 50% e popullsisë së rritur tani është vaksinuar me të paktën një dozë të vaksinës, ndërsa 1 në 5 kanë marrë gjithashtu dozën e dytë pasi 100,686 doza të dyta janë administruar që nga e diela, 25 prill 2021.

Tani, me personat e moshës 40+ dhe 50+ që aktualisht janë regjistruar për të marrë vaksinën COVID-19, Malta është në fakt vendi i parë që ofron vaksinën për grupin e moshës së popullsisë së përgjithshme. Kjo është pas një qasjeje të shkallëzuar, e cila pa grupe të ndryshme të marrin vaksinën sipas moshës së tyre, përkatësisht 85+ Vjeç (93% të vaksinuar); 80+ vjeç (89% të vaksinuar); 70+ vjet (90% e vaksinuar); dhe 60+ vjeç (85% të vaksinuar).

“E gjithë kjo parashikon mirë kur Malta synon të fillojë të mirëpresë turistët nga 1 qershori 2021, konfirmuar nga kryeministri i Maltës, Robert Abela, gjatë një konference të fundit për shtyp. Autoriteti i Turizmit të Maltës po lançon strategji të ndryshme si pjesë e planit të tij të rimëkëmbjes së turizmit, që synojnë nxitjen e turistëve, hoteleve dhe operatorëve turistikë njësoj, për të siguruar që çdokush mund të shijojë një pushim veror të sigurt, të shëndetshëm dhe shumë të nevojshëm. Johann Buttigieg, CEO i MTA tha.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles