Pёrbёrёsit

  • 350 gr makarona
  • 200 gr domate tё prera
  • 1 tufё gjethesh majdanoz
  • 2 lugё origano
  • 100 gr djathё kackavall
  • 1 lugё vaj vegjetal
  • Gjysmё luge piper
  • Vaj
  • kripё

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Nё kohёzagjatje makaronat zihen nё varёsi tё trashёsiё sё tyrё.

Gjethet e majdanozit priten dhe i shtohen masёs sё domateve tё shtrydhura.

Makaronave tё ziera i shtohen sasitё e vajit, origano, kripa dhe piperi, e pastaj edhe masa e domateve tё shtrydhura e tё pёrziera me majdanoz.

Gatesёn e pёrfituar e vendosim nё enёn e lyer tё vёnё qё mё parё nё zjarr, ndёrsa mbi tё vihet djathi i imtёsuar nerende.

Mё pas vendoset nё furrё nё mёnyrё qё djathi tё shkrihet, dhe pastaj e lёmё pёr pak kohё tё pjeket.

Ju bёftё mirё!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtëpiak.