2 qen ngordhin gjatë Iditarod, duke nxitur thirrjen nga PETA për t’i dhënë fund garës nëpër Alaskë

spot_img

ANCHORAGE, Alaska – Dy qen ngordhën gjatë fundjavës në Alaskë gara vjetore e qenve me sajë Iditarodduke shënuar vdekjet e para gjatë garës në pesë vjet dhe duke rinovuar thirrjet për t’i dhënë fund garës prej 1000 miljesh që sheh mushers dhe ekipet e tyre të qenve të përshkojnë vargmalet malore, një lumë të ngrirë dhe akull deti – shpesh gjatë motit të pabesë.

Bog, një mashkull 2-vjeçar në ekipin e musher Issac Teaford, u rrëzua të dielën në mëngjes rreth 200 metra larg pikës së kontrollit në fshatin Nulato, një ish-pikë tregtare ruse e vendosur 582 milje në garën përtej shkretëtirës së Alaskës. Ai vdiq pavarësisht se një veteriner kreu CPR për rreth 20 minuta.

Një qen i dytë, George, një mashkull 4-vjeçar në ekipin e musher Hunter Keefe, gjithashtu u rrëzua dhe vdiq pavarësisht përpjekjeve për ta ringjallur atë, thuhet në një deklaratë të garës.

George vdiq në shtegun rreth 35 milje jashtë fshatit Kaltag, që është 629 milje në garë.

Një nekropsi nuk përcaktoi shkakun e vdekjes për Bog dhe Iditarod tha se do të kryhen testime të mëtejshme. Gjergjit do të bëhet edhe nekropsi.

Keefe, nga Knik, dhe Teaford, nga Salt Lake City, të dy u larguan vullnetarisht nga Gara e Qenve Sled Iditarod Trail të dielën. Sipas rregullave të garës, ata rrezikonte të tërhiqej nga marshalli i garës ndryshe.

Qeni i fundit që ngordhi gjatë garës vjetore ishte Oshi, një femër 5-vjeçare në ekipin e Richie Beattie, në vitin 2019. Në një kontroll pas garës, veterinerët gjetën shenja të pneumonisë te qeni. Ajo u dërgua në Anchorage për kujdes, por më vonë vdiq.

Të dy Keefe dhe Teaford janë mjaft të papërvojë në drejtimin e Iditarod, një nga garat më të gjata të qenve me sajë në botë. Teaford është një fillestar dhe Keefe ishte në garën e tij të dytë pasi përfundoi i 11-ti vitin e kaluar.

Vdekja e qenve të dielën bëri që People for Ethical Treatment of Animals, prej kohësh kritiku më i madh i Iditarod, të bënte thirrje për fundin e racës.

“Numri i vdekjeve vazhdon të rritet për qentë që janë të detyruar të vrapojnë derisa trupi i tyre të prishet, e gjithë kjo në mënyrë që fituesi njerëzor të mund të marrë një trofe ndërsa qentë marrin një varr të akullt,” tha në një deklaratë nënpresidentja e lartë e PETA, Colleen O’Brien. “PETA po bën thirrje që kjo garë e neveritshme të përfundojë.”

PETA ka pretenduar se më shumë se 150 qen kanë ngordhur në Iditarod, por zyrtarët e garës nuk kanë dhënë kurrë një numërim zyrtar të qenve që kanë ngordhur që nga gara e parë që u mbajt në 1973.

Organizata zhvilloi një protestë jashtë qendrës së kongresit ku u mbajt banketi i mushers përpara fillimit ceremonial të garës më 2 mars në Anchorage.

Një zëdhënës i Iditarod nuk iu përgjigj menjëherë një mesazhi që kërkonte koment mbi thirrjen e PETA-s.

PETA gjithashtu ka sponsorët e synuar të garës për t’i dhënë fund mbështetjes së tyre për garën në vitet e fundit. Kompanitë që kanë hequr dorë nga sponsorizimi përfshijnë Alaska Airlines, ExxonMobil, Wells Fargo dhe Chrysler, përmes një përfaqësie të Anchorage.

Organizata më herët bëri thirrje që musher Dallas Seavey të hiqej nga gara e këtij viti pasi qeni i tij Faloo u plagos në një takim me një dre pak pasi filloi gara. PETA pretendon se ai vonoi kujdesin për qenin. Seavey iu dha një dënim prej dy orësh sepse nuk e nxirrte si duhet altin pasi e qëlloi.

“Përparësia e fitores së Mushers mbi mirëqenien e qenve është gjithçka që është e gabuar me Iditarod,” tha në një deklaratë nënpresidentja Ekzekutive e PETA, Tracy Reiman.

Në muajt para garës së këtij viti, pesë qen të tjerë ngordhën dhe tetë u plagosën pasi makinat e dëborës goditën ekipet e qenve gjatë vrapimeve stërvitore.

Pavarësisht dënimit në kohë, Seavey pati një avantazh të mirë të hënën në mëngjes. Gjurmimi me GPS në uebfaqen e Iditarod Insider e tregoi atë me një avantazh prej 16 miljesh ndaj garuesit të vendit të dytë, Jessie Holmes.

Seavey, i cili ishte rreth 155 milje nga fundi, po përpiqet të fitojë kampionatin e tij të gjashtë. Ai aktualisht është i lidhur me Rick Swenson për më shumë fitore në pesë secila.

Gara rraskapitëse, e cila zgjat rreth 10 ditë, filloi me 38 mushers në fillimin ceremonial në Anchorage. Që atëherë, pesë janë larguar.

Rruga kalon në dy vargmalet malore, përgjatë lumit të ngrirë Yukon dhe akullit të Detit Bering përpara se të përfundojë në qytetin Nome të Gold Rush.

Fituesi pritet nga mesi i javës në Nome.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles