Macja e egër u gjet me kokainë në sistemin e saj për të jetuar në kopshtin zoologjik të Cincinnati

spot_img

Një mace afrikane që u gjet me kokainë në sistemin e saj pas një arratisjeje në një ndalesë trafiku, tani do ta thërrasë shtëpinë e kopshtit zoologjik të Cincinnati.

Historia e maces së egër është bërë trend në internet pas publikimit të filmit “Cocaine Bear”, një komedi horror bazuar në historinë e vërtetë të një ariu të zi 175 kilogramësh, i cili u gjet i ngordhur pranë një çantëje dhe me vlerë rreth 2 milionë dollarë. kokainë. Përdoruesit e mediave sociale e kanë quajtur në mënyrë të parashikueshme servalin “macja e kokainës”.

Mace u arratis pasi pronari i saj u tërhoq nga policia më 28 janar, sipas zyrtarëve lokalë të kontrollit të kafshëve. U hodh nga makina në një pemë.

Ray Anderson nga Cincinnati Animal CARE tha se kontrolli lokal i kafshëve, Hamilton County Dog Wardens, u thirrën rreth orës 2 të mëngjesit në lagjen rezidenciale Oakley.

Një serval që po trajtohej pasi u zbulua se kishte kokainë në sistemin e tij në Cincinnati.
Një serval që po trajtohej pasi u zbulua se kishte kokainë në sistemin e tij në Cincinnati, në janar 2023. Macja u transportua më vonë në kopshtin zoologjik të Cincinnati. Ray Anderson / Cincinnati Animal CARE nëpërmjet AP

Në Ohio, është e paligjshme të posedosh kafshë, të cilat mund të peshojnë deri në 40 kilogramë. Gjatë misionit të shpëtimit, macja e quajtur Amiry theu këmbën dhe u bë më e shqetësuar.

Pasi Amiry u dërgua për kujdes mjekësor nga Cincinnati Animal CARE, ekipi kreu një test droge në të cilin ata përcaktuan se Amiry kishte kokainë në sistemin e tij.

Nuk është hera e parë që Cincinnati Animal CARE, e cila ka funksionuar si strehë e kafshëve të qarkut, ka pasur një test pozitiv për drogën e kafshëve të egra. Në vitin 2022, grupi mori një majmun kapuçin, të quajtur Neo, që kishte metamfetaminën në sistemin e tij.

Që nga ai rast, është bërë procedurë standarde për strehimoren që të testojë kafshët ekzotike që mbërrijnë në strehë për drogë, tha Anderson.

Anderson konfirmoi se pronari i Amiry ia hoqi kujdestarinë e maces Cincinnati Animal CARE përpara se të merrej nën kujdesin e kopshtit zoologjik të Cincinnati.

Servalët janë rritur në popullaritet me disa që shfaqen në videot e TikTok si kafshë shtëpiake. Julie Sheldon, asistent profesor klinik i mjekësisë së kopshtit zoologjik në Universitetin e Tenesit, tha se një serval është një përgjegjësi e madhe që kërkon një dietë të ekuilibruar dhe kujdes të specializuar përtej një mace shtëpiake.

“Ka mundësi shumë më të mira për kafshët shtëpiake që janë shumë më të sigurta, ekonomikisht të zgjuara dhe të qëndrueshme,” tha ajo.

Cincinnati Animal CARE pranon rreth 8,000 kafshë në vit, tha Anderson.

Në vend që të përpiqesh të mbante një kafshë të egër si kafshë shtëpiake, Anderson tha: “Mund të kurseni shumë para dhe të merrni një mace shtëpiake vërtet të mrekullueshme në strehën tuaj lokale të kafshëve.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles