Dragonjtë blu lahen në plazhet e Teksasit

spot_img

CORPUS CHRISTI, Teksas – Ndërprerësit e pranverës që vërshojnë në plazhet e Teksasit këtë muaj mund të ngecin në një pamje që shumë nuk e kanë parë kurrë – një goditje deti blu dhe argjendi e shndritshme e njohur si dragoi blu.

Ndërsa krijesat e vogla, 1 inç mund të duken si argëtuese, studiuesit paralajmërojnë se prekja e tyre mund të rezultojë në një pickim të dhimbshëm.

“Ka lloj-lloj historish të njerëzve që shkelin aksidentalisht këta dragonj blu ose i marrin dhe i shtrëngojnë dhe pickohen. Dhe po, nuk përfundon mirë,” tha Jace Tunnell, një biolog detar në Texas A&M University-Corpus Christi.

Dragonjtë blu, të njohur shkencërisht si Glaucus atlanticus, lundrojnë në sipërfaqen e oqeanit duke u ushqyer me toksina nga njeriu i luftës portugeze dhe organizma të tjerë të ngjashëm me kandil deti. Ndërsa erërat juglindore rriten gjatë pranverës, slugat fryjnë në breg me potencialin për të çliruar ato toksina të rrezikshme mbi plazhistët që nuk dyshojnë.

Dragoi Blu
Dragoit blu.S. Rohrlach / Getty Images / iStock

“Do të ishte 3 deri në 5 herë më shumë se sa thumbimi i njeriut të luftës,” tha Tunnell, i cili vuri re një nga dragonjtë e parë blu të sezonit në ishullin Padre të Veriut muajin e kaluar. Dhimbja mund të zgjasë deri në tre orë.

“Do ta dini menjëherë nëse jeni pickuar nga një dragua blu”, tha Tunnell. “Do të jetë dhimbje e fortë. Do të ndiheni sikur dikush ka gjilpëra që po i gërvisht në lëkurën tuaj.”

Dragonjtë blu jetojnë në oqeanet Atlantik, Paqësor dhe Indian, por habitati i tyre po zgjerohet, sipas Oqeanet Amerikane, një grup avokues që synon të edukojë publikun rreth specieve detare. “Shembuj të tillë janë në brigjet lindore dhe jugore të Afrikës së Jugut, në ujërat evropiane, pranë Mozambikut dhe në brigjet lindore të Australisë,” shkruan grupi.

Nuk është bërë asnjë lidhje përfundimtare e ndryshimit të klimës, por shkencëtarët thonë se ka të ngjarë të jetë një faktor. “Me ngrohjen e temperaturave, ne do të prisnim që gama e dragoit blu të zgjerohej me kalimin e kohës,” tha Tunnell.

Një arsye pse mund të dëgjojmë më shumë për dragonjtë blu tani është rritja e ndërgjegjësimit. “Unë mendoj se ne thjesht po i vërejmë ato më shumë,” tha ai.

Dragonjtë blu mund të pickojnë në ujë nëse ndihen të kërcënuar ose të shqetësuar, madje edhe pasi të dalin në breg dhe të vdesin. Shumë njerëz nuk e dinë këtë, dhe instinkti i tyre i parë është shpesh të prekin, siç shihet në videot mediat sociale.

“Kjo është e bukur,” tha Sandy Harrison, e cila udhëton në Teksas për t’i shpëtuar dimrit në Nebraska, ndërsa shikonte një foto të goditjes helmuese. “Unë do të përpiqem ta marr atë.”

Të tjerët, si vendlindja e Corpus Christi, Hannah Storbeck, e dinë më mirë. “Është e bukur, por kam dëgjuar se ato janë vërtet të rrezikshme,” tha ajo.

Një reagim i keq ndaj një pickimi mund të shkaktojë të vjella dhe çorientim, duke nxitur një udhëtim në dhomën e urgjencës.

“Ju nuk e dini se si trupi juaj do të reagojë ndaj helmit, dhe ky është çelësi,” tha Tunnell. “Trupi i të gjithëve reagon ndryshe.”

Studiuesit thonë se nëse jeni pickuar, hidhni uthull ose ujë të ngrohtë në vend, por mos u futni në oqean ose mos e fërkoni me rërë.

Prindërit që shkojnë në plazh me fëmijë të vegjël duhet të jenë tepër të kujdesshëm nëse ka pika blu që ngërthejnë vijën bregdetare, thonë ekspertët, dhe të bisedoni me fëmijën tuaj për të mos prekur asgjë pa pyetur më parë një të rritur.

“Bëj një foto, e di, bëj një video të vogël apo diçka të tillë. Nëse dëshironi ta merrni dhe ta vendosni në ujë për ta parë të ajroset, përdorni një lopatë.” tha Tunell. “Por mos e prek.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles