Përbërësit

 • 1 paketim petë për llazanje
 • 400 gr domate të konservuara
 • 1 kokë qepë
 • 130 gr gjalpë
 • 4 decilitra qumësht
 • 2 lugë miell
 • 200 gr djathë mocarela
 • 200 gr përshutë
 • 40 gr djathë parmezan
 • 5 lugë vaj
 • Borzilok
 • Rigon
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Salcë domatesh, qepa pritet në katrorka dhe kaurdiset derisa të skuqet në vaj të nxehtë.

Shtohen domatet e konservuara, të prera në katrorka, pastaj shtohen edhe rigoni, borziloku dhe mëlmesa sipas shijës, të gjitha kaurdiset në temperaturë mesatare derisa të fitohet një masë kompakte.

Salca e përgatitur lihet të ftohet e pastaj përzihet me mikser.

Salcë beshamel, në një tenxhere të vogël shkrihen 100 gr gjalpë, shtohet mielli dhe kaurdiset pakëz, sa të skuqet.

Pastaj gradualisht shtohet qumësht dhe përzihet gjatë tërë kohës, derisa të fitohet dendësia e dëshiruar, salcës së përgatitur i shtohen mëlmesa sipas shijës.

Finalizimi, ena lyhet me gjalpin e mbetur, shtrihen në të petët për llazanje dhe u derdhet përmbi pak salcë domatesh, pastaj renditen rrathët e mocarelës, palosen dhe rriskat e përshutës dhe përmbi to derdhet pak salcë beshamel.

Procedura e njejtë përsëritet disa herë, derisa të harxhohet i tërë materiali i përgatitur, përfundohet me salcë domatesh dhe me rrathë mocarele, llazanjet piqen, derisa të zbutet brumi, në furrën e nxehtë në temperaturë 220 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platform online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijëshëm. Çdo dit, stafi jonë ju sjell receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.