Lëpë me kërpudha të egra Walkers, proshutë dhe elbi

Lëpë me kërpudha të egra Walkers, proshutë dhe elbi

Ky është ngrohësi i përsosur për mirëseardhje në shtëpi pas një shëtitjeje të ftohtë në fshat, thjesht shtoni pak bukë me kore

Përbërësit

 • 200 gr paketoni proshutën lardon ose rashers
 • 2 qepët
 • 4 karota mesatare
 • 3 selino shkopinj
 • 2 thelbet e hudhres i grimcuar
 • 1 degëz rozmarinë dhe trumzë
 • 30 g paketoni porcini të thata ose kërpudha të egra të përziera të thara
 • 1 gotë verë e bardhë
 • 1 ½ l lëng pule
 • 175 g elb margaritar i shpëlarë mirë
 • 1 zarzavate pranverore me kokë të vogël ose copë lakër Savoja
 • parmixhano ose ndonjë djathë të fortë të fortë, të grirë, për t’u shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Vendosni një tenxhere të madhe në një zjarr mesatar. Lëvizni kokrrat ose proshutën për 10 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë, duke i trazuar herë pas here. Ndërsa gatuhen, qepët, karotat dhe selino i presim në copa të vogla. Kur proshuta të jetë gati, përzieni perimet, hudhrat dhe barishtet, mbulojeni dhe gatuajeni butësisht për 10 minuta.

 • HAPI 2

  Ndërkohë vendosim kërpudhat në një enë dhe më pas mbushim me ujë të vluar deri në 600 ml. Lëreni të ziejë për 10 minuta.

 • HAPI 3

  Nxirrni kërpudhat nga lëngu i tyre me një lugë të prerë dhe copëtoni përafërsisht. Ngrini nxehtësinë nën tigan, shtoni kërpudhat, skuqini për 1 min dhe më pas hidhni verën. Lëreni të avullojë menjëherë dhe më pas derdhni lëngun nga ena e kërpudhave në tigan, duke shmangur pikat e fundit, pasi mund të jenë të grira. Shtoni lëngun dhe elbin. Ziejini për 40 minuta derisa elbi të zbutet. Ngrini kërcellet e trumzës dhe rozmarinës. Mund të përgatitet deri në 2 ditë përpara ose të ngrihet deri në 1 muaj. Nëse e bëni përpara, supa do të duhet të lirohet me pak më shumë lëng pasi elbi do ta trashet me kalimin e kohës.

 • HAPI 4

  Kur të jenë gati për t’u shërbyer, grijini imët zarzavatet dhe ziejini në supë për 5 minuta derisa të zbuten. Spërkateni sipas shijes, më pas shërbejeni me djathë për spërkatje sipër, bukë me kore dhe gjalpë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles