Kafshatë dhe misër i ëmbël

spot_img

Kafshatë dhe misër i ëmbël

Kjo supë me pak yndyrë është e mbushur me shije dhe kaq e thjeshtë për t’u gatuar

Përbërësit

 • 1 qepë të grira imët
 • 1 presh pjesët jeshile dhe të bardha të ndara dhe të prera në feta
 • 2 karotat të copëtuara
 • 850 ml-1 litër/1,5 pintë – 1,75 litra lëng pule ose perimesh me pak natrium
 • 1 patate e madhe të prera në kubikë
 • 175 g/6 oz misër të ngrirë
 • 170 g kanaçe gaforre e bardhë kulluar
 • 4 lugë gjelle krem i lehtë
 • 1 lugë qiqra të copëtuara

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni qepën, pjesën e bardhë të preshit dhe karotat në një tigan të madh dhe hidhni disa lugë gjelle nga lëngu. Gatuani në zjarr mesatar për rreth 10 minuta, duke i përzier rregullisht derisa të zbuten. Shtoni pak më shumë lëng nëse perimet fillojnë të ngjiten.

 • HAPI 2

  Shtoni pataten, preshin jeshil dhe pjesën më të madhe të lëngut dhe ziejini për 10-15 minuta, derisa patatja të zbutet. Hidhni mishin e misrit dhe gaforres, më pas gatuajeni edhe për 1-2 minuta të tjera. Hiqeni nga zjarri dhe përzieni kremin dhe pak erëza. Shtoni pjesën tjetër të lëngut nëse supa është shumë e trashë. Spërkateni me qiqrat dhe shërbejeni me bukë kafe, nëse dëshironi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles