Lëng jeshil pisko i thartë

0
33
The BBC Good Food logo

Lëng jeshil pisko i thartë

Bëni një aperitiv të gjallë me lëngun tonë të gjelbër të piskos të thartë të bërë me pisko, spinaq dhe lëngje molle dhe gëlqereje. Dekoroni me disa degë koriandër dhe lule të ngrënshme

Përbërësit

 • 50 ml lëng gëlqereje
 • 50 ml me re lëng molle
 • grusht i vogël i koriandër, plus disa degëza për të zbukuruar
 • pak gjethe të spinaq bebe
 • grusht i madh i akull
 • 50 ml pisko
 • 1 E bardha e vezes
 • lulet e ngrënshme, për të zbukuruar (opsionale)

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni lëngun e limonit, lëngun e mollës, korianderin dhe spinaqin në një lëng me fuqi të lartë blender dhe blitz deri sa të qetë. Shtoni akullin dhe pulsoni disa herë që të ftohet pak.

 • HAPI 2

  Kullojeni përzierjen përmes një sitë rrjetë të imët për të hequr akullin dhe çdo tul. Kthejeni përzierjen në blender, shtoni pisko-në dhe të bardhën e vezës dhe pulsoni edhe disa herë derisa kokteji të bëhet shkumë.

 • HAPI 3

  Ndani pijen në dy gota koktej dhe zbukurojeni me disa degë koriandër dhe lule të ngrënshme, nëse përdorni.