Lazanjë në shtëpi (me produkte BIO)

spot_img

Përbërsit për petat:

 • 2 veze
 • 1 gote qumesht(gota 200ml)
 • ½ gote vaj
 • Pak krip
 • Maje gishtash sode bikarbone
 • Miell

Përbërsit për mbushjen:

 • 500-600 gr mish i bluar
 • 3 qepe
 • 2 thelpinje hudher
 • 100 ml vaj
 • 500 ml salce domatesh
 • Krip,piper i zi,piper i kuq,vegete,rigon
 • 200 gr djath
 • 200 gr kackavall

Udhëzimet:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Perzihen vezet,qumeshti,vaji dhe ne te shtohet pak krip dhe mjae gishtash sode bikarbone.

Ne kete mase shtojme miell gradualsiht derisa te behet nje brum i bute nga i cilin ndajm 4 toptha.

Secilin nga topthat e hollojme me petes ne tavolinen e permillur ne forme drejkendshe sikurse ne foto.

Petet i leme te thahen derisa te pergadisim mbushjen.

Ne nje ene te thelle qesim qepet e grira,hudhren,dhe fergojme ne vaj derisa te zbuten(qepet dhe hudhren e grijme me bluares te perimeve e ne munges ti grijme sa me imet).

Pastaj shtojme mishin,shtojme melmesat,dhe fergojme edhe per 15 minuta.

Pastaj shtojme salcen e domates dhe leme te ziej edhe per 5 minuta dhe largojme nga zjarri.

Ne tepsin per  lazanje te lyer me vaj shtrijme njeren nga petet e holluara,shtonje nje shtrese nga mbushja me mishin(duke pasur kujdes qe mbushja te na mjaftoj per 4 shtresa).

Pastaj shtojme pak djath te thermuar,pak kackavall ne rende.

Pastaj prap peten.prap mbushja(sikurse ne foto) dhe ne fund perfundojme me shtresen me mishin dhe kackavallin ne rende.

Ne shtresen e fundit nuk shtojme djathe.

Pjekim ne 200 grade per 30 minuta.

P.S kesaj lazanje nuk i shtojme salce meshamel sepse mjaftueshem  zbutet sepse petat jane akoma te fresketa dhe te buta,si dhe te gjitha produktet jane BIO,te perpunuara vet

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles