Laksa e pulës

Laksa e pulës

Përdorni petë më të lehta orizi në këtë supë aromatike malajziane me pulë me erëza, lëng kokosi, koriandër dhe nenexhik

Përbërësit

 • 1 pulë mesatare të bashkuara në copa dhe të lëkura
 • 1 lugë gjelle farë koriandër
 • copë xhenxhefil 3 cm i prerë në feta
 • 2 limoni kërcell, të grimcuar
 • lëvore dhe lëng 1 lime
 • 2 lugë gjelle salce peshku
 • 1 lugë gjelle salcë soje me pak kripë
 • 200 ml qumësht kokosi i lehtë
 • 3 thelbet e hudhres i prerë në feta
 • 3 specat e kuq të prera dhe të prera në feta
 • grusht koriandër të copëtuara (gjethet dhe kërcelli mbahen të ndara)
 • tufë qepë i prerë në feta
 • 300 gr petë orizi i gatuar
 • grusht nenexhik gjethe, të copëtuara
 • 1 lugë gjelle vaj susami (opsionale)

Metoda

 • HAPI 1

  Vendoseni pulën në një tenxhere të madhe me farat e korianderit, xhenxhefilin, limonin, lëkurën e limonit dhe pak kripë. Shtoni ujë të ftohtë të mjaftueshëm sa të mbulohet, ngadalë vendoseni të vlojë, më pas zvogëloni zierjen, duke e zier butësisht pulën për 40 minuta derisa të fillojë të bjerë nga kocka.

 • HAPI 2

  Ngrini pulën me kujdes në një pjatë dhe mbulojeni me fletë metalike. Lëreni lëngun të qëndrojë për 10 minuta, hiqni yndyrën e tepërt dhe kullojeni në një tenxhere të pastër. Nxirreni pulën nga kockat dhe grijeni në copa.

 • HAPI 3

  Lëreni përsëri lëngun të ziejë, më pas shtoni salcën e peshkut, sojen, qumështin e kokosit, hudhrat, specat e ftoit dhe kërcellet e koriandërit. Ziejini për 2 minuta, kthejeni pulën në tigan dhe gatuajeni edhe për 5 minuta të tjera derisa të ngrohet. Shtoni qepët e pranverës dhe lëngun e limonit sipas shijes.

 • HAPI 4

  Ndani petët midis 6 tasave, më pas përdorni një lugë të prerë për të ngritur pulën dhe perimet në secilin. Spërkateni lëngun dhe hidheni sipër. Shpërndani me gjethe koriandër dhe nenexhik dhe shërbejeni me pak vaj susami, nëse dëshironi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles