Kifle me presh dhe djathë Carla’s

spot_img

Kifle me presh dhe djathë Carla’s

Lexueses së re të “God Food” Carla i pëlqen të përgatisë recetat e saj, si këto ushqime të lehta që shkojnë shkëlqyeshëm me supë

Përbërësit

 • 175 g miell i thjeshtë
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • ¼ lugë bikarbonat sode
 • ½ lugë allspice
 • 50 ml qumësht
 • 1 vezë i rrahur me pirun
 • 100 ml vaj perimesh
 • 1 presh të grira imët
 • 75 g çedër të grira imët

Metoda

 • HAPI 1

  Nxehim furrën në 180C/160C ventilator/gaz 4 dhe shtrojmë një tepsi për kifle me 9 kupa. Përziejini të gjithë përbërësit e thatë derisa të kombinohen, më pas përzieni butësisht qumështin, vezën dhe vajin.

 • HAPI 2

  Palosni butësisht preshin dhe çedarin. Lyejeni masën në mënyrë të barabartë në kutitë e kifleve dhe vendoseni në furrë. Piqni për rreth 25 minuta, më pas kontrolloni – mund të kenë nevojë për pak më shumë. Këto shije të shkëlqyera shërbehen me supë me spinaq ose me pak gjalpë.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles