Lajmet e SHBA zbulojnë destinacionet më të mira të pushimeve 2022 2023

US News & World Report, botuesi i hoteleve më të mira, linjave më të mira të lundrimit dhe programeve më të mira të shpërblimeve të udhëtimit, publikoi renditjen e tij vjetore të Destinacioneve më të Mirë të Pushimeve.

Renditjet e reja nxjerrin në pah vendet më të mira në botë për t’u vizituar, si dhe listat specifike të rajonit si vendet më të mira për t’u vizituar në SHBA dhe listat e veçanta si Qytetet e vogla më të mira për t’u vizituar në SHBA.

“Pas mundësive të kufizuara të udhëtimit gjatë viteve të fundit, njerëzit janë përsëri të emocionuar për pushimet dhe kanë filluar të udhëtojnë gjerësisht në të gjithë SHBA dhe jashtë vendit,” tha Erin Evans, kryeredaktore e udhëtimeve në US News.

“Plazhet, parqet kombëtare dhe qytetet e vogla janë destinacione të njohura udhëtimi këtë vit dhe shumë qytete kryesore po kthehen. Renditja e Pushimeve më të mira të US News përfshin informacione për një sërë vendndodhjesh, kështu që të gjithë llojet e udhëtarëve mund të përcaktojnë se çfarë do të jetë më e mira vend pushimi për arratisjen e tyre të radhës.”

Vendi kryesor i këtij viti në listën e vendeve më të mira për t’u vizituar në botë shkon në ishullin jugor të Zelandës së Re. I njohur për plazhet e tij të bukura, liqenet me gaz dhe shëtitjet piktoreske, Ishulli Jugor ofron udhëtime të shumta në natyrë për udhëtarët që të shijojnë, përveç një skene të shkëlqyer ushqimi dhe vere. Parisi, i njohur për kuzhinën, kulturën dhe artin, vjen në vendin e dytë, i ndjekur nga Maui, Hawaii, në vendin e tretë; Bora Bora e Polinezisë Franceze në numrin 4 dhe Tahiti në numrin 5 përfundojnë pesë destinacionet kryesore.

Që nga fillimi i pandemisë, parqet kombëtare kanë vazhduar të dominojnë vendet më të mira për t’u vizituar në renditjen e SHBA. Parku Kombëtar Grand Canyon fiton vendin nr. 1, i ndjekur nga Parku Kombëtar Yellowstone: Parku Kombëtar Yosemite: Maui: dhe Parku Kombëtar Glacier. Atraktiviteti i jashtëm, aksesi i lehtë, përballueshmëria dhe bukuria natyrore i bëjnë të gjitha këto destinacione vendase pikat kryesore të pushimeve.

Pavarësisht nëse udhëtarët duan një pushim për të shijuar një bukuri të qytetit të vogël ose për të kaluar kohë jashtë, ata do të gjejnë opsione të shkëlqyera në renditjen e Qyteteve të vogla më të mira për t’u vizituar në SHBA. US News rendit gjithashtu vendet më të mira për t’u vizituar në Karaibe, Meksikë, Evropë, Kanada, Azi, Afrikë, Australi dhe Paqësor dhe Amerikën Qendrore dhe Jugore. Dhe për ata që kërkojnë një arratisje që nuk prish bankën, US News rendit vendet e lira të pushimeve në SHBA dhe Evropë.

US News analizoi më shumë se 1100 destinacione duke përdorur një metodologji gjithëpërfshirëse dhe transparente që kombinon mendimet e udhëtarëve, siç sigurohet nga votat e përdoruesve, me analizën e ekspertëve dhe redaktorëve. Çdo destinacion vlerësohet në 10 kategori, nga pamjet, kultura dhe ushqimi te jeta e natës, aventura dhe romanca, duke ofruar një vlerësim gjithëpërfshirës të secilit destinacion.Vendet më të mira në botë për t’u vizituar

Vendet më të mira për t’u vizituar në SHBA

1. Ishulli Jugor, Zelanda e Re

1. Parku Kombëtar Grand Canyon, Arizona

2. Paris

2. Parku Kombëtar Yellowstone, Wyoming

3. Maui, Hawaii

3. Parku Kombëtar Yosemite, Kaliforni

4. Bora Bora, Polinezia Franceze

4. Maui, Hawaii

5. Tahiti, Polinezia Franceze

5. Parku Kombëtar Glacier, MontanaVendet më të mira për t’u vizituar në Karaibe

Qytetet e vogla më të mira për t’u vizituar në SHBA

1. Ishujt Turks dhe Kaikos

1. Bar Harbor, Maine

2. Shën Luçia

2. Telluride, Kolorado

3. Ishujt e Virgjër Britanikë

3. Jackson Hole, Wyoming

4. Ishujt e Virgjër të SHBA

4. Liqeni Tahoe, Kaliforni dhe Nevada

5. Shën Vincenti dhe Grenadinet

5. Sedona, ArizonaVendet më të mira për t’u vizituar në Meksikë

Vendet më të mira për t’u vizituar në Evropë

1. Tulum

1. Paris

2. Playa del Carmen

2. Londër

3. Zihuatanejo

3. Roma

4. Cozumel

4. Firence, Itali

5. Ixtapa

5. Barcelona, ​​Spanjë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles