Kungulleshka të mbushura

spot_img

Perbersit:

6-8 kungulleshka

2 qepe

500 gr mish I bluar

3 thelpinje hudher

1 veze

1 filgjan oriz I zier paraprakisht

+

1 luge e gjysem miell

500 ml qumesht

Melmesa(vegte,krip,piper I izi)

150 gr kaqckavall

Udhezimet:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mishin e fergojme me qepen e zbutur.shtojme melmesat,largojme nga zjarri.

Shtojme orizin e zier dhe te kulluar,hudhren e grire imet dhe vezen.

Kungulleshkat I presim pergjysem,largojme pak pjesen e mesit duke grryer me luge.

Kungulleshkat I kriposim pak dhe mbushim me perberijen per mbushjen me mishin dhe irizin.

Pergadisim salcen beshamel(ne nje ene qesim pak vaj,miellin dhe fergojme derisa mielli te kete mar pak ngjyre,shojme qumeshtin dhe melmesat.

Ziejme derisa te trashet pak salca per 4-5 minuta.

Kungulleshkat I radhisim ne tave qelqi zjarrerezistuese dhe qesim salcen beshamel persiper.

Maden e mbetur te grryer te kungulleshkave si[as deshires mund ta shtojme ne hapesirat mes

kungulleshkave.

Pastaj qesim kackavallin e grire ne redne dhe pjekim ne 180 grade per 30 minuta.

Servojme me ajke te tharte.

——

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles