Përbërësit

 • 600 gr mish i bardhë pule
 • 2 patate mesatare
 • 3 vezë
 • 80 gr përshutë e tymosur
 • 250 gr thërrime buke
 • 150 gr miell
 • ½ lugë hudhër pluhur
 • 3 decilitra vaj
 • 200 gr majonezë
 • 1 decilitër ajkë
 • ½ tubë majdanoz
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mishi i bardhë i pulës bluhet në makinë për bluarjën e mishit ndërsa përshuta e tymosur dhe majdanozi grihen shumë imët.

Patatet zihen bashkë me lëvore pastaj qërrohen dhe shtypen, në një enë bashkohen mishi i bluar i pulës, 1 vezë, majdanozi, përshuta, patatet e shtypura, hudhra, 4 lugë thërrime buke dhe mëlmesa sipas shijës.

Të gjithë përbërësit përzihen mirë dhe me duar të lyer me vaj formësohen qebapët.

Qebapat e bërë rrotullohen nëpër miell pastaj nëpër vezët e mbetura të tundura dhe në fund nëpër thërrime buke.

Qebapët fërgohen derisa të skuqen në vaj të nxehtë, në një enë tundet majoneza e ajka, shtohen mëlmesa sipas shijës dhe kjo përzierje derdhet mbi qebapët e fërguar.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.