Kufizimet e Tajlandës COVID-19 lehtësohen për NYE

spot_img

Duke filluar nga 16 dhjetori, Tajlanda prezantoi një raund të ri relaksi në përputhje me qasjen ‘kontroll inteligjent dhe të jetuarit me COVID-19’.

Të publikuara më 15 dhjetor 2021 në Gazetën e Qeverisë Mbretërore Tajlandeze, rregullat e reja lehtësojnë më shumë kufizime për COVID-19 në mbarë vendin, duke lejuar festimet e numërimit mbrapsht të Vitit të Ri dhe duke lehtësuar më tej rregullat për udhëtarët që hyjnë në Tajlandë.

Festimet e numërimit mbrapsht të Vitit të Ri do të lejohen të zhvillohen nën Udhëzimet për vendosjen pa COVIDtë cilat përfshijnë kërkesat e vaksinimit, parandalimin universal, masat shëndetësore dhe higjienike dhe testimin e antigjenit.

Të gjitha ngjarjet duhet të sigurojnë që të gjithë të jenë i vaksinuar plotësisht. Ngjarjet me të paktën 1000 pjesëmarrës duhet gjithashtu të sigurojnë që të gjithë të kenë marrë një rezultat negativ i testit të antigjenit 72 orë para ngjarjes. Restorantet në ambient të hapur me ajrim të mirë në mbarë vendin do të jenë lejohet të shërbejë pije alkoolike klientëve gjatë numërimit mbrapsht të Vitit të Ri deri në orën 01:00. më 1 janar 2022.

Ndërkohë, gjithashtu në fuqi nga 16 dhjetori 2021, zonimi i ngjyrave të Tajlandës është reduktuar në tre zona: Zonat turistike pilot ose zona blu, zonat nën mbikëqyrje të rreptë ose zona e verdhë dhe zonat e kontrolluara ose zona portokalli.

8 krahina “Zonë Blu” + 18 krahina me rrethe “Zonë Blu”

Rajoni Qendror: Bangkokdhe Ayutthaya (Vetëm rrethi Mueang), Kanchanaburi, Nonthaburi, Pathum Thani, Phetchaburi (Vetëm rrethi Ça-am), Prachuap Khiri Khan (Vetëm rrethet Mueang, Hua Hin dhe Nong Kae), dhe Samut Prakan (Vetëm aeroporti Suvarnabhumi).

Rajoni Lindor: Chanthaburi (vetëm për rrethet Mueang dhe Tha Mai), Çon Buri, Rayong (Vetem Ko Samet), dhe Trat (Vetëm rrethet Ko Chang dhe Ko Kut).

Rajoni Verior: Chiang Mai (Vetëm rrethet Mueang, Chom Thong, Doi Tao, Mae Rim dhe Mae Taeng), dhe Chiang Rai (Vetëm rrethet Mueang, Chiang Khong, Chiang Saen, Mae Chan, Mae Fah Luang, Mae Sai, Phan, Thoeng, Wiang Kaen dhe Wiang Pa Pao).

Rajoni Verilindor: Buri Ram (Vetëm rrethi Mueang), Khon Kaen (Vetëm rrethet Mueang, Khao Suan Kwang, Poei Noi, Phon, Phu Wiang dhe Ubolratana), Loei (Vetëm rrethi Chiang Khan), Nakhon Ratchasima (Distriktet Mueang, Chaloem Phra Kiat, Chok Chai, Pak Chong, Phimai, Sikhio dhe Wang Nam Khiao), Nong Khai (Vetëm rrethet Mueang, Sangkhom, Si Chiang Mai dhe Tha Bo), Surin (Vetëm rrethet Mueang dhe Tha Tum), dhe Udon Thani (Vetëm rrethet Mueang, Ban Dung, Kumphawapi, Na Yung, Prachaksilpakhom dhe Nong Han).

Rajoni Jugor: Krabi, Phang-Nga, Phuket, Ranong (Vetëm Ko Phayam), dhe Suretu Thani (Vetëm Ko Samui, Ko Pha-ngan dhe Ko Tao).

30 Zona nën Mbikëqyrje të rreptë ose krahina të zonës së verdhë

Rajoni Qendror: Ang Thong, Chai Nat, Nakhon Pathom, Samut Songkhram dhe Sing Buri; Rajoni Verior: Kamphaeng Phet, Nakhon Sawan, Nan, Phayao, Phichit, Phrae, Sukhothai, Uthai Thani dhe Uttaradit; dhe Rajoni Verilindor: Amnat Charoen, Bueng Kan, Buri Ram*, Chaiyaphum, Kalasin, Loei*, Maha Sarakham, Mukdahan, Nakhon Phanom, Nong Bua Lamphu, Nong Khai*, Roi Et, Sakhon Nakhon, Si Sa Ket, Surin* dhe Yasothon.

39 Zonat e kontrolluara ose krahinat e zonës portokalli

Rajoni Qendror: Ayutthaya*, Lop Buri, Nakhon Nayok, Phetchaburi*, Prachuap Khiri Khan*, Ratchaburi, Samut Prakan*, Samut Sakhon, Saraburi dhe Suphan Buri; Rajoni Lindor: Chachoengsao, Chanthaburi*, Prachin Buri, Rayong*, Sa Kaeo dhe Trat*; Rajoni Verior: Chiang Mai*, Chiang Rai*, Lampang, Lamphun, Mae Hong Son, Phetchabun, Phitsanulok dhe Tak; Rajoni Verilindor: Khon Kaen*, Nakhon Ratchasima*, Udon Thani* dhe Ubon Ratchathani; dhe Rajoni Jugor: Chumphon, Nakhon Si Thammarat, Surat Thani*, Narathiwat, Pattani, Phatthalung, Ranong*, Satun, Songkhla, Trang dhe Yala.

*Përveç zonave të përcaktuara si destinacione pilot turistike “Zona Blu”.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles