Franca ndalon udhëtimet jo thelbësore për në dhe nga Britania

spot_img

Ndalimi i udhëtimit në Francë

Qeveria franceze të enjten ndaloi udhëtimet jo thelbësore drejt dhe nga Britania dhe shtrëngoi kërkesat e testimit për udhëtarët për shkak të rritjes së rasteve të Omicron.

Jean Castex, kryeministër i Francës tha se për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit Omicron në Mbretërinë e Bashkuar, ata duhej të merrnin masa për t’u mbrojtur. Ai u bëri thirrje njerëzve që planifikojnë të udhëtojnë në Britani që të shtyjnë udhëtimet e tyre.

Autoritetet britanike raportuan 88,376 raste të reja të koronavirusit të enjten, numri më i lartë i infeksioneve të njohura në një ditë të vetme që nga fillimi i pandemisë.

Ata që largohen nga Britania për në Francë do të përballen me kërkesa më të rrepta testimi, edhe nëse janë të vaksinuar. Të gjithë të ardhurve nga Britania e Madhe do të kenë nevojë për një PCR negative ose testi i antigjenit merret brenda 24 orëve dhe do të duhet karantinë në Francë për shtatë ditë – reduktohet në 48 orë nëse mund të prodhojnë një test të ri negativ.

Të gjithë udhëtarët nga Britania e Madhe duhet regjistrohen para nisjes së tyre në një platformë dixhitale duke i lejuar ata veçanërisht të japin adresën ku do të qëndrojnë në Francë,

Qytetarët francezë, partnerët dhe fëmijët e tyre, si dhe njerëzit që banojnë ligjërisht në Francë dhe qytetarët e BE-së që udhëtojnë në shtëpitë e tyre përmes Francës, nuk do të duhet të demonstrojnë një arsye thelbësore për udhëtim dhe do të jenë ende në gjendje të hyjnë në Francë, ka thënë qeveria.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles