Ku të qëndroni në Vjenë gjatë udhëtimit tuaj (Përditësuar 2023)

spot_img

Një pamje mahnitëse me dron të Vjenës, Austri me Karlskirche në plan të parë
Postuar: 28.11.2023 | 28 nëntor 2023

Unë me të vërtetë jam rritur në dashuri Vjena. Është një qytet mahnitës që shpërthen me galeri dhe muze, muzikë klasike, teatër, kafene dhe arkitekturë të mrekullueshme shekullore. Ka shumë për të bërë për të mbushur kohën tuaj këtu.

Si vizitor, të vendosësh se ku të qëndrosh në Vjenë mund të jetë pak e frikshme. Është një qytet i madh që është me të vërtetë i përhapur. Të gjitha zonat janë të lidhura mirë me metro, por ka shumë vende për të zgjedhur. Personalisht, mendoj se ka vetëm disa zona që ia vlen të qëndrosh si vizitor.

Për t’ju ndihmuar të planifikoni udhëtimin tuaj dhe të kurseni kohë dhe para, këtu është lista ime e lagjeve më të mira, në mënyrë që të dini saktësisht se ku të qëndroni në Vjenë:

Qendra e qytetit (Innere Stadt)

Njerëzit që ecin rreth sheshit Stephansplatz në një ditë me diell në Vjenë, AustriNjerëzit që ecin rreth sheshit Stephansplatz në një ditë me diell në Vjenë, Austri
Qendra e qytetit është një zgjedhje e qartë. Këtu, në zemër të qytetit, do të gjeni të gjitha ndërtesat e vjetra perandorake, pallatet, kishat, muzetë dhe restorantet e famshme (duke përfshirë pallatin Hofburg, Muzeun Albertina dhe Sheshin Stephansplatz). Është pjesa më e ngarkuar e qytetit, por do të keni më shumë mundësi akomodimi si dhe komoditet.

Vendet më të mira për të qëndruar në qendër të qytetit:

 • BUXHET: Hotel-Pension Wild – Ky hotel me dy yje është një nga të paktat akomodime të përballueshme në distrikt, me dhoma të thjeshta por të ndritshme që kanë shtretër të rehatshëm. Është një hotel i qetë në një zonë të qetë, kështu që ju do të flini mirë. Ka një mëngjes kontinental të bollshëm dhe pronari është gjithashtu miqësor dhe mikpritës. Nëse keni një buxhet super të ngushtë, ka dhoma të vogla teke, pa stil, me një banjë të përbashkët.
 • MIDRANGE: Hotel Domizil – Ky hotel butik ka dhoma të vogla, të pastra me dekor që të bën të ndihesh sikur je kthyer në të kaluarën perandorake të Vjenës. Dhomat kanë shumë dritë, dushi ka presion të madh uji dhe nga këtu mund të ecni në të gjitha pamjet kryesore në më pak se 15 minuta. Mendoj se ky është një nga akomodimet më të mira në qark.
 • LUKSI: Ritz-Carlton Vjenë – Ky është padyshim hoteli më i bukur në qytet. Banjat prej mermeri janë të mëdha dhe dushet kanë presion të madh uji, ndërsa vetë dhomat janë gjithashtu masive dhe kanë shtretër të mëdhenj e të rehatshëm (si dhe tavolina, AC dhe kazan elektrik). Ka një shuplakë të madhe mëngjesi dhe një gotë shampanjë falas kur bëni check in.

Wieden

Njerëz që ecin nëpër korridoret e produkteve në Naschmarkt dhe në tregun e jashtëm në Vjenë, AustriNjerëz që ecin nëpër korridoret e produkteve në Naschmarkt dhe në tregun e jashtëm në Vjenë, Austri
Në jug të qendrës së qytetit është Wieden, shtëpia e Naschmarkt-it të famshëm, një treg në natyrë dhe sallë ushqimore. Karlskirche (Kisha e Shën Karlit) mund të gjendet në majën veriore të distriktit, ndërsa pallati masiv Belvedere rreshton skajin lindor, i rrethuar nga parqe dhe gjelbërim. Më pëlqen kjo zonë për shkak të tregut, restoranteve, rrugëve anësore më të qeta dhe zgjedhjeve të akomodimit.

Vendet më të mira për të qëndruar në Wieden:

 • BUXHET: Wombats – Ky hostel me vendndodhje qendrore është një nga të preferuarit e mi në Vjenë. Ka një bar të gjallë në vend (me birrë të lirë) dhe një kafene për ushqim dhe ushqime. Më pëlqejnë dhomat e mëdha, të cilat kanë dollapë ku mund të ruani gjërat tuaja ndërsa jeni duke eksploruar. Shtretërit e konviktit kanë gjithashtu priza individuale dhe drita leximi (por jo perde privatësie). Është një hotel argëtues, social që e bën të lehtë lidhjen me udhëtarët e tjerë.
 • MIDRANGE: Hotel Johann Strauss – Ky është një hotel modern, i ndritshëm dhe elegant me katër yje i vendosur në një ndërtesë historike Art Nouveau. Dhomat janë të ajrosura dhe të ndritshme (dhomat dyshe kanë tavolina në rast se keni nevojë të punoni), dhe shtretërit janë të rehatshëm. Banjat janë të mëdha dhe presioni i ujit në dush është gjithashtu i madh. Më pëlqeu shumë bufeja e mëngjesit, e cila përmban shumë fruta dhe pasta të freskëta.
 • LUKSI: Nuk ka vende të vërteta luksoze në këtë pjesë të qytetit. Për një opsion me pesë yje aty pranë, shikoni Hotel Imperial në qendrën fqinje të qytetit (hoteli më i afërt me pesë yje në Wieden). I dekoruar me antike madhështore, ky hotel pallati të bën të ndihesh sikur ke kthyer prapa në kohë në Perandorinë Austro-Hungareze. Dhomat janë të mëdha dhe kanë banjo elegante prej mermeri, dhe suitat vijnë edhe me kujdestarin tuaj! Është kulmi i luksit në zonë.

Rossau (Roßau)

Një statujë jashtë kazermës Rossauer në Vjenë, AustriNjë statujë jashtë kazermës Rossauer në Vjenë, Austri
Kjo pjesë e qytetit është vetëm në veriperëndim të qendrës së qytetit. Është vërtet e qetë dhe ka shumë ushqime të lira për shkak të universitetit aty pranë. Është afër qendrës së qytetit (mund të ecësh atje për 15 minuta), por ka një ndjenjë shumë më lokale (ka shumë pak hotele këtu për këtë arsye). Këtu do të gjeni shumë kafene të mira, si dhe muzeun e Frojdit. Kazerma Rossauer me tulla të kuqe gjigante, selia e Ministrisë së Mbrojtjes të Austrisë, duket e madhe mbi pjesën jugore të lagjes.

Vendet më të mira për të qëndruar në Rossau:

 • MIDRANGE: Hotel Mozart – Një nga hotelet e pakta në zonë, Mozart krenohet me një mëngjes të plotë të përhapur çdo mëngjes. Dhomat e tij janë të gjitha të ndritshme, të pastra dhe të bollshme, dhe kanë shtretër të rehatshëm, si dhe AC (një domosdoshmëri nëse jeni duke vizituar gjatë verës). Ka gjithashtu një bar në vend, dhe stafi është gjithmonë i lumtur të ndajë këshillat dhe këshillat e tyre.

Karmeliterviertel

Përtej lumit, në veri të qendrës së qytetit është Karmeliterviertel, një zonë e qetë banimi. Këtu nuk gjen shumë turistë (pasi nuk ka shumë atraksione), dyqanet janë më pak të zënë, dhe në përgjithësi është më e qetë. Është ende e lehtë për të arritur në çdo gjë, falë transportit të gjerë publik (ju mund të ecni deri në qendrën e qytetit në rreth 15 minuta). Mendoj se ky është një vend i mirë për familjet që kërkojnë vende të mëdha për të qëndruar që janë më të qeta.

Vendet më të mira për të qëndruar në Karmeliterviertel:

 • BUXHET: MEININGER Vjenë në qendër të qytetit Sissi – Ky akomodim buxhetor drejtohet nga një zinxhir hotelesh/bujtinash, kështu që ndihet më shumë si një bujtinë sesa një hotel. Dhomat janë të bollshme dhe të mëdha, dhe ndërsa të gjitha janë private, ka një kuzhinë të përbashkët, zonë të përbashkët dhe bar, kështu që është e lehtë të takosh njerëz. Dhomat kanë televizor dhe tavolina, dhe shtretërit të gjithë kanë drita leximi dhe priza. Më pëlqen ta mendoj si një bujtinë që ka vetëm dhoma private (më të mirat e të dy botëve).
 • LUKSI: Shtëpia e Kohës – Ky butik hotel me pesë yje me një atmosferë avangarde, artistike përbëhet vetëm nga suita, secila me një dizajn unik dhe shumëngjyrësh. Dhomat janë të mëdha dhe kanë tavolina, divane, shtretër të rehatshëm dhe madje edhe një sauna në disa. Shërbimi këtu është gjithashtu i jashtëzakonshëm (për shembull, ushqimi i shijshëm i mëngjesit të freskët, sillet në dhomën tuaj çdo mëngjes). Është perfekt për udhëtarët që duan pak luks, por edhe paqe dhe qetësi.

Landstrasse (Landstraße)

Pallati barok Belvedere në Vjenë, AustriPallati barok Belvedere në Vjenë, Austri
Ky është një lagje masive, kështu që këtu mund të gjeni një ton shumëllojshmërie. Një pjesë e zonës është plot shkëlqim, me shumë restorante dhe hotele të nivelit të lartë. Pallati luksoz barok Belvedere është gjithashtu këtu, i rrethuar nga hektarë parqe relaksuese dhe gjelbërim, i përsosur për të pushuar ditën kur dielli është jashtë. Më tej, rrethi bëhet më i qetë dhe rezidencial, shtëpia e shumë familjeve. Është shumë i lëvizshëm dhe ka një ndjenjë lokale, miqësore në krahasim me zonat turistike më të ngarkuara të qytetit.

Vendet më të mira për të qëndruar në Landstrasse:

 • BUXHET: Rioca Vienna Posto 2 – Projektuar për të imituar ndjenjën e të qenit në Brazil, lobi përfshin dekor të xhunglës për të imituar pyllin tropikal. Në vend ka edhe një bar, palestër dhe lavanderi. Dhomat janë të stilit të apartamenteve, kështu që ju keni akses në një aneks kuzhine të vogël nëse dëshironi të gatuani (gjithsesi ka mëngjes në dispozicion nëse nuk doni të gatuani). Dushet në këmbë kanë presion të mirë uji dhe shtretërit janë veçanërisht të rehatshëm dhe të butë.
 • MIDRANGE: Hotel Am Konzerthaus Vjenë – Ky hotel elegant me katër yje ka dhoma të mëdha, të ndritshme me krevate super komode. Banjat janë të bollshme dhe të ndriçuara mirë, me rroba banjosh prej pelushi dhe dushe relaksuese shiu. Shuplaka e mëngjesit është e madhe dhe ka shumë opsione, por më pëlqen veçanërisht që restoranti Apron në vend ka një yll Michelin (ai bën pamje moderne të mahnitshme nga pjatat tradicionale austriake). Hoteli është një zgjedhje e përkryer për udhëtarët që duan një përzierje të vlerës dhe luksit. Është vetëm një shëtitje e shkurtër deri në Pallatin Belvedere.
 • LUKSI: InterContinental Wien – Një hotel me pesë yje, ky është një nga pronat më luksoze në zonë. Ka dhoma të mëdha, të dekoruara në mënyrë klasike me shtretër të rehatshëm, AC dhe tavolina, si dhe një qendër fitnesi moderne me një spa, trajnerë personalë, shezlong, sauna dhe dhomë me avull. Më pëlqen që bari pret muzikë të rregullt live (si dhe një orë të lumtur) dhe që mëngjesi (i cili ishte i mahnitshëm) ka shumë opsione vegane dhe vegjetariane. Stadtpark masiv është në vendin fqinj.

***

Derisa Vjena është një lloj i shtrirë, si një udhëtar, gjithçka që ju nevojitet ndodhet në qendër dhe të gjitha lagjet ku mund të dëshironi të qëndroni janë ngjitur me qendrën e qytetit dhe jo shumë larg njëra-tjetrës. Kjo do të thotë që nëse zgjidhni një nga ato të listuara më sipër, do të jetë e lehtë (dhe e shpejtë) të lëvizni dhe të shihni pamjet, duke ju kursyer kohë dhe para në proces.

Merrni udhëzuesin tuaj të thelluar të buxhetit në Evropë!

Merrni udhëzuesin tuaj të thelluar të buxhetit në Evropë!Merrni udhëzuesin tuaj të thelluar të buxhetit në Evropë!

Udhëzuesi im i detajuar me 200+ faqe është krijuar për udhëtarë me buxhet si ju! Ai heq pushin e gjetur në udhëzues të tjerë dhe merr direkt në informacionin praktik që ju nevojitet për të udhëtuar ndërsa jeni në Evropë. Ka sugjeruar itinerare, buxhete, mënyra për të kursyer para, gjëra për të parë dhe bërë brenda dhe jashtë rrugës, restorante joturistike, tregje, bare, këshilla sigurie dhe shumë më tepër! Kliko këtu për të mësuar më shumë dhe për të marrë kopjen tuaj sot.

Rezervoni udhëtimin tuaj në Vjenë: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini që asnjë gur nuk lihet pa lëvizur.

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Dëshironi më shumë informacion mbi Vjenën?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit për në Vjenë për më shumë këshilla planifikimi!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles