Perbersit:

100 gr margarin

1 qepe e cogel

3 thelpinje hudher

½ filgjan selino e grire imet

1 karrote e vogle

1 pjese pule(mundet krih,ose ndonje pjese tjeter)

2-3 filgjan leng pule ku eshte zier mishi I pules

3 filgjan qumesht

1 luge miell

Krip,piper sipas shijes

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Udhezimet:

 

Ziejme mishin e pules  te kriposur pak derisa te mund te largojme nga eshtrat.

Kullojme mishin nga lengu dhe leme te ftohet.

Ne nje ene tjeter qesim margarinen,qepen dhe hudhren e grire imet,fergojme per 10 minuta derisa te zbutet qepa,shtojme karrote e grire ne rende dhe selinon e grire imet dhe fergojme  edhe per disa minuta.

Ne kete ene shtojme supen e pules,2 filgjan qumesht,mishin e coptuar imet dhe veme te vloje.

Ne 1 filgjan qumesht qesim miellin dhe perzijmemkire derisa te mos mbeten kokerrza nga mielli.

Kete mase e shtojme tek supa qe vlone dhe perzijme derisa te sup ate merr dendesine e duhur.

——

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o oa

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak