Përbërësit

 • 50 gr karotë
 • 50 gr patate
 • 50 gr qepë ose purri(presh)
 • 50 gr brokoli
 • 50 gr lulelakër
 • 50 gr bishtaja (boranija)
 • 50 gr miser
 • 50 ml vaj
 • 1 vezë
 • 2 luge ajkë e tharte (shmant,pavllake,salxe kosi)
 • 1 luge miell
 • 1 luge vegete

Hapat

 1. Se pari ne tigan qesim vajin,shtojme qepen pse preshin e grire dhe fergojme derisa te zbutet.
 2. Nese perdorim mix te perimeve te ngrira,atehere ngrohim vajin,shtojme perimet,shtojme vegeten dhe pak uje dhe zijme derisa te zihen perimet.
 3. Nese perdorim te fresketa,pasi fergojme qepen ose preshin,shtojem perimet e grira ne katrorka te vogla, dhe zijme duke shtuar uje sipas nevojes derisa te zihen mjaftuesheme perimet.
 4. Ne fund kur supa te jete zier ujin qe eshte ne te duhet te jete 1liter ose 1.5 l.
 5. Perzijme vezen me ajken e tharte,shtojme miellin dhe pak uje te ftohet,perzijme mire dhe kete mase e shtojme ne supen qe zien.
 6. Tanim vazhdomje te ziejme dhe per 5 minuta ngadale.