Kratom dhe diabeti: Çfarë duhet të dini rreth paralajmërimit të fundit të FDA-së

9 shkurt 2018

Mes një kombëtare epidemia e opioideve që ka vrarë dhjetëra mijëra amerikanë, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) po paralajmëron për një suplement të parregulluar që ka efekte të varura dhe potencialisht të rrezikshme për shëndetin. Në një deklaratë, komisioneri i FDA-së, Scott Gottlieb, MDi cili është i vendosur në Silver Spring, Maryland, thotë se disa njerëz po përdorin substancën botanike, të quajtur kratom, për lehtësimin e dhimbjeve dhe për të trajtuar simptomat e tërheqjes nga opioidet. Që nga shkurti 2018, FDA kishte marrë raporte nga 36 vdekje të lidhura me kratom.

“Përbërjet në kratom e bëjnë atë kështu që nuk është thjesht një bimë – është një opioid,” thotë Gottlieb në deklaratë. “Dhe është një opioid që shoqërohet me rreziqe të reja” për shkak të mënyrës se si formulohet dhe përdoret.

Ato rreziqe, të cilat përfshijnë efekte të trurit të ngjashme me ato të morfinë, prek edhe personat që jetojnë me diabet të tipit 2. Blogjet, tabelat e mesazheve dhe Temat e Reddit sugjerojnë se një grup njerëzish me këtë sëmundje po eksperimentojnë me këtë substancë me shpresën për të rritur ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe për të ulur sheqerin e tyre në gjak. Problemi, thonë FDA dhe ekspertët, është se nuk ka asnjë provë që kratom do ta bëjë këtë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles