FDA u kërkon prodhuesve të ilaçeve kundër diarresë që të ndihmojnë në ndalimin e abuzimit

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) kohët e fundit u kërkoi prodhuesve të ilaçeve kundër diarresë që të ndryshojnë mënyrën e shitjes së produktit të tij, për të frenuar abuzimin nga njerëzit që janë të varur nga opioidet.

kërkesë është një përpjekje për të shtypur numrin në rritje të njerëzve që marrin doza të larta të rrezikshme të loperamide — shitet me emrin e markës Imodium AD, si dhe markat e dyqaneve dhe xheneriket — për të marrë “high” ose për të menaxhuar simptomat e tërheqjes së opioideve.

Loperamidi njihet si “i varfëri metadon,” dhe të varurit nga opioidet konsumojnë nga 50 deri në 300 pilula për t’u ndjerë euforikë ose për t’u përballur me simptomat e tërheqjes së opioideve, të tilla si ngërçe, diarre, të vjella dhe të përziera.

Doza e rekomanduar ditore e Imodium është 8 miligramë (mg) për përdorim pa recetë dhe 16 mg për përdorim me recetë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles