Kostoja e lartë e kujdesit ndaj kancerit në SHBA nuk përmirëson normat e mbijetesës

spot_img

Megjithëse Shtetet e Bashkuara shpenzojnë dy herë më shumë për kujdesin ndaj kancerit sesa vendi mesatar me të ardhura të larta, shkalla e vdekjeve nga kanceri është vetëm pak më e mirë se mesatarja, sipas një studimi të publikuar në studim i publikuar në Forumi Shëndetësor JAMA.

Është vërtetuar mirë se kujdesi shëndetësor në SHBA është i shtrenjtë dhe se pacientët që jetojnë në Shtetet e Bashkuara priren të kenë qasje më të hershme në terapi të reja të kancerit. Por nëse këto shpenzime janë përkthyer në më pak vdekje nga kanceri ka qenë e paqartë, thotë autori i vjetër Cary Gross, MDprofesor i mjekësisë dhe themelues dhe drejtor i Rezultateve të Kancerit, Qendrës Kërkimore të Politikave Publike dhe Efektivitetit në Shkollën e Mjekësisë Yale në New Haven, Connecticut.

“Studimet më të fundit që krahasojnë kostot e kancerit me rezultatet në nivel kombëtar janë mbi një dekadë të vjetra,” thotë Dr. Gross.

Kjo është pjesërisht e rëndësishme, sepse ka pasur shumë përparime të rëndësishme në trajtimin e kancerit në 10 vitet e fundit, duke përfshirë një lloj të ri imunoterapie që mund të bëjë ndryshime në qelizat T të një pacienti (një lloj qelize imune) për të luftuar më mirë kancerin, sipas te Shoqata Amerikane e Kancerit (ACS). Këto trajtime përparimtare mund të kenë kosto të konsiderueshme – në disa raste, mbi një milion dollarë për pacient, sipas Institutit Lownnjë institut jopartiak i dedikuar për përmirësimin e sistemit të kujdesit shëndetësor të Amerikës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles