Kopshti zoologjik i San Antonio bëhet viral për ofertën e buburrecave për Shën Valentin

Kushdo që kalon një ndarje të vështirë këtë Ditën e Shën Valentinit mund të gjejë pak ngushëllim duke ushqyer ish-in e tyre me një kafshë të kopshtit zoologjik. Në mënyrë simbolike, natyrisht.

Kopshti zoologjik i San Antonios po bëhet viral për kthimin e mbledhjes së fondeve të tij vjetore Cry Me a Buburrec, i cili lejon donatorët të emërojnë një kacabu, një brejtës ose një perime që do t’i ushqehet një prej kafshëve të kopshtit zoologjik.

Një e fundit video i një punonjësi me një kostum kacabush me mbishkrim të plotë, “Kur zbuloni se mund t’i emërtoni një buburreci sipas ish-it tuaj dhe të merrni një video të ushqyerjes me të njërës prej kafshëve në kopshtin zoologjik të San Antonio”, fitoi më shumë se 2 milionë. shikime dhe krijoi një mori pyetjesh nga shikuesit.

“A jemi të kufizuar në numrin që mund të përmendim?” komentoi një përdorues. “Unë kam një listë lavanderie”

“Kjo më bën shumë të lumtur!!” komentoi një tjetër.

Ngjarja, e cila zgjat deri më 14 shkurt, ka qenë një hit i madh në mbarë botën çdo vit që nga fillimi i saj në 2020, me donacione nga të gjitha shtetet e SHBA dhe dhjetëra vende.

Mbledhja e fondeve të këtij viti është në rrugën e duhur për të qenë më popullorja deri më tani, sipas Cyle Perez, drejtoreshë e marrëdhënieve me publikun e kopshtit zoologjik.

Çdo donacion përfshin një kartë dixhitale të Ditës së Shën Valentinit për t’ia dërguar individit të synuar – që nuk duhet të jetë një ish, por mund të jetë kushdo, nga një shef i vështirë deri te një fqinj i bezdisshëm. Një numër i kufizuar njerëzish që përmirësojnë në një donacion prej 150 dollarësh mund t’i dërgojnë gjithashtu mesazhe video të personalizuara dikujt e tyre jo shumë të veçantë, ndërsa buburreci, miu ose perimet përballen me vdekjen e tyre.

Disa nga këto video kanë përfshirë në të vërtetë mesazhe të ëmbla dhe inkurajuese që synojnë ta bëjnë marrësin të buzëqeshë, tha Perez, ndërsa të tjerat dukeshin më shumë si një rrugë për një donator zemërthyer për të çliruar zhgënjimin e tyre.

“Është vërtet interesante të shihet se për çfarë po e përdorin njerëzit këtë mbledhje fondesh,” tha ai. “Ne kemi parë edhe disa më lozonjare [dedications] si figurat politike apo tendencat e vitit 2022 që njerëzit nuk i pëlqyen, si fotot e profilit të AI. Duke parë pjesën e pasme, është një pamje argëtuese në shoqëri.”

Që nga java e kaluar, tha Perez, emrat më të njohur të paraqitur janë Matt dhe Jessica. Vitin e kaluar ishin Jakobi dhe Sara.

Kopshti zoologjik nuk ka ende numra të përbashkët se sa para janë mbledhur deri më tani, tha Perez. Por fondet zakonisht shkojnë për mirëmbajtjen e përgjithshme të kopshtit zoologjik, si dhe për programet e tij të ruajtjes për speciet e rrezikuara në vende të tilla si Japonia, Peruja dhe Kina.

Përhapja e mbledhjes së fondeve rreth TikTok ka ndihmuar kopshtin zoologjik të San Antonio të tërheqë vëmendjen nga mijëra vizitorë të mundshëm përtej komunitetit lokal. Që nga rritja e vërtetë e pranisë së tij në TikTok në qershor, kopshti zoologjik ka fituar më shumë se 1 milion ndjekës për klipet e tij që kapin momentet më të lezetshme dhe më qesharake të kafshëve.

Një video e hipopotamit duke shtypur një kungull grumbulloi 2.7 milionë pëlqime. Një tjetër kangur që rrëshqet vazhdimisht nga qesja e nënës së tij, me mbishkrimin, “Ne të gjithë i kemi ato ditë”, mblodhi 12.7 milionë.

“Ne na pëlqen të takojmë mysafirët tanë kudo që të na gjejnë”, tha Perez. “Shumë prej tyre janë mediat sociale në ditët e sotme, gjë që është emocionuese sepse mund të marrësh vërtet atë që po ndodh këtu dhe t’ia shfaqësh botës.”

Kopshti Zoologjik i San Antonio nuk është i vetmi në ofertën e tij për Ditën e Shën Valentinit me temë kacabu. Programi Name-a-Roach i Kopshtit Zoologjik të Bronx-it i lejon donatorët të emërojnë një kacabu gjigant të Madagaskarit që fërshëllen në nder të dikujt. Për një dhurim më të madh, paketa vjen me një kuti buburreci që përputhet, një çantë dhe një certifikatë që përkujton dhuratën.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,757FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles