Receta e tortës me çokollatë-mjedër për ditën e Shën Valentinit

Vendosni ramekins në një fletë pjekjeje dhe gatuajini ëmbëlsirat për 12 deri në 15 minuta. Përdorni një kruese dhëmbësh për të kontrolluar nëse kanë përfunduar – nëse e ngjitni afër buzës së ramekinit, duhet të dalë e pastër. Nëse kontrolloni në qendër, mund të jetë paksa i zymtë, por nuk duhet të jetë shumë i lagësht. Pasi ëmbëlsirat e llavës të mbarojnë zierjen, lërini të ftohen në ramekins për 1 minutë, më pas kthejini ramekinët dhe hiqni ëmbëlsirat. Nëse ëmbëlsirat nuk rrëshqasin lehtësisht, McGlinn këshillon se mund të kenë nevojë për një minutë apo më shumë në furrë.

Nëse dëshironi të zbukuroni ëmbëlsirat me lavë, mund t’i spërkatni me më shumë sheqer pluhur, ose sipër mjedrave, gjetheve të nenexhikut ose të dyja. Ndërsa këto ëmbëlsira me lavë janë më të mirat nëse hahen të ngrohta, McGlinn thotë: “Ato ringrohen mirë dhe shijojnë pothuajse po aq të mirë sa të freskët”. Mënyra më e mirë për t’i ngrohur ato është në mikrovalë për rreth 30 sekonda, ose vetëm pak më gjatë nëse është e nevojshme.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,757FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles