Kopshti zoologjik i Dallasit u trondit nga një vdekje, një arratisje, një vjedhje

spot_img

Një seri krimesh të supozuara që ka tronditi kopshtin zoologjik të Dallasit javët e fundit e ka lënë industrinë të hutuar.

“Unë nuk njoh ndonjë kopsht zoologjik që i është nënshtruar këtij lloji të çuditshme”, tha Michael Renner, një profesor i biologjisë dhe psikologjisë në Universitetin Drake në Iowa dhe koordinator i programit të tij shkencor të kopshtit zoologjik dhe konservimit.

“Njerëzit janë goxha të hutuar,” tha ai. “Ata janë duke u kapur për një model që do t’i çojë ata drejt një shpjegimi.”

Ngjarjet filluan më 13 janar, kur një leopard me re u raportua i zhdukur nga habitati i tij. Në ditët dhe javët që pasuan, u zbulua një çarje në dhomën e majmunëve langur, një shkaba e rrezikuar u gjet e vdekur dhe dy majmunë perandori tamarin dyshohet se janë vjedhur.

Tom Schmid, CEO dhe president i Kopshtit Zoologjik dhe Akuariumi Columbus, tha se ai nuk kishte parë diçka të tillë.

“Është e pashpjegueshme,” tha ai. “Nuk mund të mendoj për një situatë si kjo në 20 vitet e mia në fushë”.

Më shumë për episodet misterioze në kopshtin zoologjik të Dallasit

Ndërsa përpiqen të kuptojnë se si ta kuptojnë atë, Kopshti Zoologjik i Dallasit po premton “ndryshime të rëndësishme” në sigurinë e objektit për të parandaluar që ndonjë gjë e tillë të ndodhë përsëri.

Autoritetet lidhën të premten një vizitore 24-vjeçare të kopshtit zoologjik në tre prej rasteve, duke përfshirë vjedhjen e dyshuar të çiftit të majmunëve të perandorit tamarin. Davion Irvin u arrestua të enjten dhe me akuzën për vjedhje dhe mizori ndaj kafshëve.

Bella dhe Finn, tamarinat, janë gjetur të padëmtuara në dollapin e një shtëpie të lirë të martën.

Policia e Dallasit, me ndihmën e Departamentit të Policisë Lancaster, gjeti dy majmunët tamarin të zhdukur nga kopshti zoologjik i Dallasit në një shtëpi të braktisur në Lancaster.  Në foto është një nga kafshët ende brenda dollapit të shtëpisë.  Majmunët janë kthyer në kopshtin zoologjik.
Një nga dy majmunët tamarin të zhdukur nga kopshti zoologjik i Dallas u gjet në një dollap në një shtëpi të lirë në Lancaster aty pranë.Departamenti i Policisë së Dallasit përmes Twitter

Irvin gjithashtu përballet me një akuzë vjedhjeje në lidhje me arratisjen e Nova, leopardit me re, tha Departamenti i Policisë së Dallasit. Irvin është “i lidhur” me incidentin që përfshin majmunët langur, por nuk është akuzuar për atë rast.

Nuk u lënduan as leopardi, as Nova, as langurët.

Irvin gjithashtu nuk ka qenë i akuzuar për vdekjen e Pinit më 21 janarnjë lapet 35-vjeçar u përball me shkaba, të cilit u gjet me atë që zyrtarët e kopshtit zoologjik e përshkruan si një “plagë të pazakontë”.

Zëdhënësja e policisë së Dallasit, Kristin Lowman u tha gazetarëve të premten se ishin të mundshme akuza të tjera.

Autoritetet nuk kanë përcaktuar një motiv, por Lowman tha se hetuesit besojnë se Irvin po planifikonte një krim tjetër përpara arrestimit të tij. A Punonjësi i Dallas World Aquarium njoftoi autoritetet për Irvin pas Departamentit të Policisë publikoi një foto të një personi me të cilin donin të flisnin në lidhje me kafshët e zhdukura. Irvin mori në pyetje një punonjës në lidhje me “mjetet dhe mënyrat për të kapur kafshë”, sipas një deklarate të policisë që mbështet urdhër arrestin e tij.

Irvin nuk kishte punuar ose ishte vullnetar për kopshtin zoologjik të Dallas, por kishte akses si mysafir, tha të premten Presidenti dhe CEO i Dallas Zoo, Gregg Hudson.

“Kanë qenë tre javë të pabesueshme për të gjithë ne këtu në kopshtin zoologjik,” u tha Hudson gazetarëve. “Është e paprecedentë ajo që ka ndodhur këtu”.

Tre prerje, tre habitate

Kur gjërat shkojnë keq në kopshtet zoologjike, tha Schmid, incidentet zakonisht janë të izoluara dhe ka të ngjarë të përfshijnë dikë që përpiqet të marrë një kafshë në shtëpi ose të ketë akses në një habitat.

“Kjo nuk është shumë e pazakontë,” tha Schmid. “Fakti që ata kanë pasur ngjarje të shumta e bën këtë edhe më shqetësuese.”

Zyrtarët në Dallas kanë ofruar pak detaje rreth incidenteve, megjithëse një fije e përbashkët midis tre prej tyre – leopardi, majmunët tamarin dhe majmunët langur – ishin prerje të gjetura në habitatet me rrjetë teli që strehojnë kafshët. Autoritetet thanë se ata dukeshin të qëllimshëm.

Pin jetonte në një habitat të hapur, tha një zëdhënëse e kopshtit zoologjik. Shkaku i vdekjes së shkaba e rrezikuar ende nuk është përcaktuar.

Nova leopardi me re në kopshtin zoologjik të Dallasit në shtator 2021.
Nova, leopardi me re, në kopshtin zoologjik të Dallasit në shtator 2021.Kopshti Zoologjik i Dallasit përmes Facebook

Autoritetet nuk kanë thënë se çfarë lloj mjeti është përdorur për prerjen e rrjetës së telit. Pat Janikowski, një projektues i vjetër i kopshtit zoologjik dhe drejtor i PJA Architects, tha se rrjeta zakonisht ka fije të shumta çeliku inox të gërshetuar në një litar dhe të endura së bashku.

“Është vërtet e fortë. “Është mjaft e fortë sa një gorillë mund ta karikojë dhe ta tërheqë dhe të mos e thyejë”.

Sean Stoddard, kompania e të cilit, A Thru Z Consulting and Distributing, furnizon rrjetën për industrinë dhe ka punuar me kopshtin zoologjik të Dallas për më shumë se dy dekada, tha se për të krijuar një çarje mjaft të madhe që një kafshë të futej përmes të dyshuarit ka të ngjarë të përdorte rrufe në qiell. ose prerëse kabllosh.

Rutinat e kopshtit zoologjik

Autoritetet nuk kanë thënë se në çfarë kohe mund të jetë përdorur mjeti. Në dy raste – leopardi dhe tamarinat – kopshti zoologjik tha se stafi zbuloi se kafshët mungonin në mëngjes.

Joey Mazzola, i cili tha se ka punuar si biolog detar në kopshtin zoologjik midis 2013 dhe 2017, tha se punonjësit me gjasë zbuluan se majmunët dhe leopardi ishin zhdukur ndërsa bënin numërimin e kafshëve, siç bëjnë çdo mëngjes dhe natë.

Të dyja kafshët u llogaritën një natë më parë, tha zëdhënësja e kopshtit zoologjik Kari Streiber. Nova u arratis nga pjesa publike e habitatit të saj, ku jeton me motrën e saj, Lunën. Streiber tha se nuk është e qartë se kur doli Nova.

Tamarinat u zhdukën nga një hapësirë ​​mbajtëse pranë habitatit të tyre, tha Streiber. Mazzola i krahasoi hapësira të tilla me oborret e shtëpisë: zona ka të ngjarë të jenë të fshehura nga vizitorët dhe të ndara nga habitati publik i kafshëve dhe vendi ku ata qëndrojnë natën.

Nuk është e qartë se si Irvin dyshohet se ka pasur akses në hapësirë. Lowman, zëdhënësja e policisë, tha se autoritetet ishin në dijeni se si Irvin i nxori tamarinat, por ajo nuk pranoi të komentojë, duke përmendur hetimin në vazhdim, ashtu si edhe Streiber.

Pin shkaba.
Pin shkaba.Kopshti Zoologjik i Dallasit nëpërmjet NBC Dallas-Fort Worth

Më shumë kamera, më shumë roje

Hudson tha se kopshti zoologjik po prezanton masa sigurie për të siguruar që “gjëra të tilla të mos ndodhin më”.

Ajo ka shtuar kamera – duke përfshirë kulla të huazuara nga Departamenti i Policisë së Dallasit – dhe më shumë roje gjatë natës për të monitoruar terrenin prej 106 hektarësh. Streiber tha se anëtarët e stafit po kufizonin hyrjen në natyrë gjatë natës për disa kafshë.

“Sigurimi i një kopshti zoologjik është një sfidë unike që kërkon nevoja specifike për shkak të mjedisit,” tha kopshti zoologjik në një deklaratë të mërkurën. “Shpesh ka tenda të gjera pemësh, habitate të gjera dhe zona prapa skenave për t’u monitoruar dhe trafik i rënduar nga mysafirët, kontraktorët dhe stafi.”

Zyrtarët e kopshtit zoologjik po diskutojnë më shumë ndryshime me ekspertët e sigurisë, tha Streiber.

Nuk është e qartë nëse detektorët metalikë janë në tryezë. Ashtu si shumica e kopshteve zoologjike në SHBA, Dallas nuk i ka ato dhe Streiber tha se nuk e dinte nëse ato janë në shqyrtim.

Më shumë objekte po shqyrtojnë sistemet, tha Schmid, dhe kopshti zoologjik Columbus po i instalon ato për t’u mbrojtur nga incidente si të shtënat masive.

Ngjarjet në Dallas ka të ngjarë të nxisin zyrtarët në më shumë se 200 kopshtet zoologjike të akredituara në të gjithë Shtetet e Bashkuara të shqyrtojnë “çfarë po bëjnë”, tha ai.

Schmid nuk ishte i sigurt se si kjo mund të tronditë qasjen e kopshtit zoologjik të Columbus ndaj sigurisë, por ai tha se tashmë ka pasur disa diskutime rreth kujdesit dhe sigurisë së kafshëve.

Renner, i Universitetit Drake, shpreson se theksi i ri mbi sigurinë dhe sigurinë në Dallas nuk e zvogëlon misionin e kopshtit zoologjik për të krijuar ndërveprime kuptimplota midis kafshëve dhe vizitorëve të tij.

“Mund të ketë një qasje strategjike që do të përmirësonte sigurinë pa paralizuar kopshtin zoologjik apo prishur përvojën e vizitorëve,” tha ai. “Shpresoj se kjo është ajo që ata po bëjnë.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles