Receta e koktejit të trëndafilit me kërcell të gjatë për Ditën e Shën Valentinit

Për këtë koktej, do t’ju duhet ujë trëndafili, liker me mjedër, xhin dhe një majë me gaz sipas dëshirës tuaj, si ujë tonik. Uji i trëndafilit gjendet më lehtë në korridorin e mikserëve të dyqaneve të pijeve, por mund të gjendet edhe në disa dyqane ushqimore që shesin produkte të specializuara të pijeve. Mos e lini seksionin e ushqimeve për këtë, pasi produktet e kujdesit të lëkurës do të kenë përbërës të tjerë që nuk janë bërë për konsum. Nëse jeni vërtet i trullosur, provoni të kërkoni në internet për ujë trëndafili të ngrënshëm, ose ndërroni me likerin e lulediellit.

Ju mund të përdorni çdo liker me mjedër që ju pëlqen, por ne e duam Chambord-in e famshëm të ëmbël dhe dekadent. Likeri i shtrenjtë i mjedrës së zezë shitet sa disa mililitra, mjafton për 2 kokteje trëndafili (megjithëse të kesh një shishe me madhësi të plotë në lokalin tënd nuk bën dëm).

Për shkak se ka kaq pak përbërës, zgjidhni tuajin xhin me mençuri. Ne zgjodhëm Tanquerey me dëllinjë për të balancuar lulet e ëmbla këtu, por ju mund të përkuleni dhe të përdorni Hendrick’s-trëndafili për pijen më të mirë me lule. Tharjet botanike të Londrës si Beefeater do të nxjerrin Chambord-in e ëmbël, ndërsa xhinset me lule si The Botanist do të nxjerrin ujin e trëndafilit.

Mbushni koktejin me ujë tonik ose verë të gazuar – uji tonik është i lehtë dhe me flluska, kështu që shijet e mjedrës dhe trëndafilit do të jenë shumë më të forta sesa përdorimi i verës së gazuar. Nëse zgjidhni shampanjë, prosecco, brut ose cava (pasi ndoshta keni blerë një shishe për këtë rast gjithsesi), kokteji do të jetë shumë më i pasur, me shumicën e aromës që vjen nga vera e gazuar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,757FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles