Konsome domate me djathë Lancashire mbi bukë të thekur

Konsome domate me djathë Lancashire mbi bukë të thekur

Lisa Allen, kryekuzhinierja në restorantin Northcote me yje Michelin, përdor përbërësit më të mirë vendas për këtë supë elegante

Përbërësit

Për konsomën e domates

 • 3 kg domate e pjekur kumbulle të katërta
 • 175 ml verë e Bardhë
 • 750 ml lëng domate
 • 3 thelbet e hudhres i prerë në feta
 • 2 qepe të mëdha të prera imët
 • 2 lugë kripë
 • 1 ½ lugë sheqer pluhur
 • gjethe barishte të freskëta të zgjedhura dhe degëza të vogla, të tilla si kërpudha, borziloku i vogël lëpjetë bebe, qiqra të prera dhe gjethe të vogla sallate, për t’u servirur

Për domatet e marinuara

 • 18 domate plum baby të qëruara
 • shtrydhni lëngun e limonit
 • ¼ lugë Krem ëmbëlsirash
 • 2 lugë vaj ulliri plus ekstra për shi

Për djathin në bukë të thekur

 • 25 g gjalpë plus 15 g shtesë
 • 25 g miell i thjeshtë
 • 100 ml qumësht
 • 175 g Djathë Lancashire të tilla si organike e Leagram-it, e grirë
 • 1 e verdhë veze mesatare
 • 100 ml ale e zbehtë të tilla si Bowland Brewery Sky Dancer
 • ½ lugë mustardë angleze
 • 2 lugë Salcë Worcestershire
 • 6 feta bukë të bardhë mesatare nga një bukë e prerë, hiqen koret, secila fetë përgjysmohet për së gjati në drejtkëndësha rreth 3,5 cm e gjerë x 9 cm e gjatë

Metoda

 • HAPI 1

  Vendosni domatet për konsomenë në një tenxhere shumë të madhe. Shtoni përbërësit e mbetur të konsomes, përveç barishteve dhe gjetheve, më pas ziejini në zjarr të ulët për 2 orë.

 • HAPI 2

  Vishni një sitë të madhe me napë. Vendoseni mbi një tas shumë të madh dhe më pas derdhni me kujdes lëngun. Lëreni të kullojë ngadalë, por për t’u siguruar që konsomeja të mbetet e pastër, mos i shtypni domatet. Le menjane. (Domatet mund të bëhen pure për të bërë një salcë për makarona, pastaj të ngrihen për përdorim të mëvonshëm.)

 • HAPI 3

  Vendosni domatet për marinim në një tas të vogël. Shtrydhni sipër pak lëng limoni, pudrosni me sheqer pluhur dhe 2 majë kripë, më pas hidhni mbi 2 lugë vaj. Marinojini për pak kohë ndërsa përgatisni djathin në bukë të thekur.

 • HAPI 4

  Ngrohim furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6. Shkrijmë 25 gr gjalpë në një tigan mesatar, shtojmë miellin dhe e përziejmë për 2-3 minuta në zjarr të ngadaltë që të piqet mielli. Hiqeni nga zjarri, më pas përzieni gradualisht qumështin. E kthejmë në zjarr dhe e përziejmë pak derisa të trashet në një masë të trashë. Përzieni djathin duke e rrahur mirë derisa të shkrihet në një masë të butë. Hiqeni zjarrin, rrihni të verdhën e vezës dhe më pas lëreni mënjanë. Në një tigan të vogël, sillni salcën, mustardën dhe salcën Worcestershire në një valë, më pas vendoseni në zjarr të fortë për 8-10 minuta derisa të zvogëlohet në një konsistencë të trashë (duhet të keni rreth 1 lugë gjelle lëng të trashë). Përziejeni këtë në përzierjen e djathit, mbulojeni dhe ftohuni. Shkrini 15 gr gjalpë. Lyejeni njërën anë të çdo fete buke me gjalpë, vendosini në një fletë pjekjeje, nga ana e gjalpit lart, më pas i rregulloni me kripë. Piqeni për 10-12 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë dhe të freskët. (Si salca dhe buka e thekur mund të përgatiten një ditë përpara. Ftohni salcën derisa të kërkohet, mbajeni bukën e thekur të mbështjellë me fletë metalike.)

 • HAPI 5

  Për ta shërbyer, ngrohni skarën. Përhapeni përzierjen e djathit në mënyrë të trashë dhe të barabartë mbi çdo fetë bukë të thekur (do t’ju mbetet për një herë tjetër), më pas vendosini në një tepsi. Grijini derisa të marrin ngjyrë të artë. Ndërkohë, ngrohni butësisht konsomen. Vendosni 3 domate të marinuara në fund të çdo tasi për servirje. Shpërndani disa barishte sipër domateve, më pas derdhni pak vaj ulliri. Hidhni në të mjaftueshëm konsome sa të mbulojë domatet, më pas shpërndani mbi disa barishte dhe gjethe të tjera. Shërbejeni me djathë të nxehtë në bukë të thekur anash.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles