Komiteti Këshillimor i FDA-së jep vaksinën e re të Novavax COVID

Një komitet i pavarur këshillues për Administratën e Ushqimit dhe Barnave (FDA) këshilloi të martën dhënien e autorizimit të përdorimit urgjent (EUA) për Novavax COVID-19 vaksinë (NVX-CoV2373) për individët e moshës 18 vjeç e lart.

Me 21 anëtarë të komisionit që votuan pro dhe një abstenoi, vendimi hapi rrugën që Shtetet e Bashkuara të kenë një opsion të ri imunizimi për mbrojtjen kundër koronavirusit të ri.

Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna mbështeten në një teknologji relativisht të re që përdor mRNA, ndërsa vaksina Novavax është një vaksinë e bazuar në proteina (të ngjashme me vaksinën kundër gripit); Këshilltarët e shëndetit publik shpresojnë se teknika e saj e provuar e zhvillimit do të bindë shumë që janë të pavaksinuar që më në fund të marrin vaksinat e tyre.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) vlerësojnë se rreth 27 milionë të rritur në SHBA nuk kanë marrë ende asnjë formë të vaksinimit kundër COVID-19.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles