Kirurgjia për humbje peshe e lidhur me rrezikun më të ulët të kancerit të lidhur me obezitetin

spot_img

Të rriturit me obezitet që i nënshtrohen kirurgji bariatrike Humbja e peshës mund të përgjysmojë rrezikun e vdekjes nga kanceri, sugjeron një studim i ri.

Për studimin, studiuesit krahasuan rrezikun e diagnoza e kancerit dhe vdekje për më shumë se 30,000 njerëz me obezitet, duke përfshirë më shumë se 5,000 individë që kishin kryer operacion bariatrikë. Kirurgjia u shoqërua me një rrezik 32 për qind më të ulët të kancerit dhe 48 për qind më pak gjasa për vdekje të lidhura me kancerin.

“Pacientët mund të humbasin 20 deri në 40 për qind të peshës së tyre trupore pas operacionit dhe humbja e peshës mund të vazhdojë gjatë dekadave,” tha autori kryesor i studimit. Ali Aminian, MDdrejtori i Instituti Bariatric & Metabolic në Klinikën Cleveland në Ohio, në a deklaratë.

“Gjetjet e habitshme të këtij studimi tregojnë se sa më e madhe të jetë humbja e peshës, aq më i ulët është rreziku i kancerit,” tha Dr. Aminian.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles