Kojotë që zyrtarët mendojnë se kafshoi 3 fëmijë në parkun e Teksasit do të eutanizohet

spot_img

Një kojotë që zyrtarët e Teksasit mendojnë se kafshoi tre fëmijë në një park do të “eutanizohet në mënyrë njerëzore”, thanë të enjten udhëheqësit në Arlington.

Arlington Animal Services e kapi kojotën të enjten në mëngjes pas pickimeve në Parkway Central Park në veri të Arlingtonit, një qytet midis Dallasit dhe Fort Worth.

Kafsha do të testohet për tërbim në Shërbimet Shëndetësore dhe Njerëzore të Teksasit në Austin. tha qyteti në X.

Një oficer i kontrollit të kafshëve dhe një oficer policie ishin në park për shkak të “aktivitetit agresiv të kojotës në park” kur e kapën kafshën, sipas qytetit.

Oficerët thanë se e panë kojotën në një rrugë afër parkut përpara se të sulmohej kundër tyre, tha qyteti në një deklaratë.

“Kjo kafshë ishte krejtësisht e pazakontë sepse … filloi të ecte drejt meje. Unë kurrë nuk kam parë një kojotë ta bëjë këtë, “Sgt Policia e Arlington. tha Eric Belisle NBC Dallas-Fort Worth. Në mënyrë tipike, kojotët “ju vënë re dhe ata largohen shpejt nga zona. Kjo kafshë ishte krejtësisht ndryshe.”

Parku do të qëndrojë i mbyllur deri në njoftimin e mëtejshëm, tha qyteti, duke shtuar se ai do të bashkëpunojë me Shërbimet e Inspektimit të Kafshëve dhe Shëndetit të Bimëve të Departamentit të Bujqësisë së SHBA-së, “për të vlerësuar dhe përcaktuar hapat e ardhshëm”.

Të tre fëmijët u kafshuan nga e shtuna në të martë në park në shesh lojërash ose në parking, tha qyteti në një njoftim të mërkurën. Të gjithë u trajtuan dhe u liruan nga spitali.

Ata gjithashtu do të marrin trajtim të tërbimit pas ekspozimit, tha qyteti.

Pasi fëmija i parë u kafshua të shtunën, Arlington Animal Services ngriti një kurth dhe filloi të kërkonte për kafshën, sipas qytetit.

Qyteti vendosi të mbyllë parkun të martën, duke bërë që shërbimet e kafshëve të ngrenë më shumë kurthe dhe të vendosin patrulla pasi u zbulua lajmi se një fëmijë i dytë ishte kafshuar, tha qyteti.

Më vonë, qyteti mësoi se fëmija i tretë ishte kafshuar të hënën, thuhet në njoftim.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles