Lakror me miell misri ( Paçarak me nene ) ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

spot_img

Lakror me miell misri ( Paçarak me nene ) ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

500 gr mıell misri

një tufë me nene,

500 ml qumësht

2 kokrra vezë,

100 gr gjalp,

100 gr djath

kripë,piger

Përgatitja

1

Lajmë nenet, i ziejm, i kullojmë ujin, në të hedhim gjysmën e qumëshit bashkë me vezët, hedhim gjalpin, djathin, kripë e piper, pastaj përgatitim brumin.

2

Në fillim marim gjysmën e miellit, i hedhim kripë e vaj dhe zemë një brumë jo të fortë me ujë të nxehtë, e hapim në tepsi, mbi të hedhim gjellën e përgatitur, pastaj marim miellin e mbetur me dorë e hedhim mbi gjellën deri sa të mbulohet më pas e spërkatim me gjalp dhe qumësht.

3

E pjekim në saç, në pamundësi e pjekim në furrë në temperaturë 220gr C.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles