Kirurgjia bariatrike mund të ndryshojë marrëdhënien tuaj për mirë ose për keq

Njerëzit që i nënshtrohen operacionit për humbje peshe presin ndryshime pozitive në jetën e tyre, duke përfshirë një formë më të hollë, një gardërobë të re, hobi aktivë dhe energji të shtuar. Tani, sipas hulumtimeve jashtë Suedisë, ata duhet të përgatiten edhe për një ndryshim të mundshëm të zemrës.

Studimi, i publikuar në mars 2018 në Kirurgjia JAMAzbuloi se njerëzit që kanë humbur peshë si pasojë e kirurgji bariatrike kanë një shans më të lartë për të filluar një lidhje, për t’u martuar, për t’u ndarë nga partneri ose për t’u divorcuar, krahasuar me njerëzit që nuk i janë nënshtruar procedurës. Sa më e madhe të humbasin peshën e tyre, shkruan ekipi hulumtues, aq më e lartë është probabiliteti që të ketë një ndryshim në statusin e marrëdhënies së tyre.

LIDHUR: Çfarë është BMI? Këtu është gjithçka që duhet të dini

Derisa hulumtimet e mëparshme ka treguar se kirurgjia bariatrike mund të rezultojë në shënues të përmirësuar për shëndetin, shoqërueshmërinë dhe cilësinë e jetës, studimi aktual analizon ndikimin që procedura mund të ketë në nisjen dhe zbehjen e partneriteteve romantike.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles