Jeta juaj seksuale mund të vuajë kur keni mosmbajtje urinare

spot_img

Shëndeti seksual më i dobët i lidhur me UI dhe depresionin

Studiuesit vunë re gjithashtu se nivelet e rritura të depresionit ishin të lidhura fort me UI dhe shëndetin më të dobët seksual. Kjo mund të jetë për shkak të efekteve negative të UI në cilësinë e jetës për shkak të rrjedhjes, erës, ankthit dhe sikletit.

Lajmi i mirë: Problemet urinare janë shumë të trajtueshme

Me ndihmën mjekësore, shumica e kushteve të UI mund të kurohen ose të paktën të pakësohen dhe kontrollohen. Informacione më specifike për marrjen e ndihmës janë përfshirë më poshtë.

LIDHUR: 7 mjete juridike shtëpiake për simptomat e infeksionit të traktit urinar (UTI).

Prevalenca e inkontinencës urinare (UI): Kush është më i prekur?

Nga 18 milionë të rritur amerikanë që janë të prekur nga UI, 80 për qind janë gra, sipas Roger Dmochowski, MDnjë urolog dhe drejtor i Qendrës Vanderbilt Continence në Nashville, Tennessee.

Çështjet urinare mund të vrasin jetën tuaj seksuale dhe dëshirën tuaj për t’u bashkuar

Gratë në studimin me UI treguan se kishte një ndikim negativ në aktivitetin seksual dhe zgjimin, dhe ato ishin shumë të shqetësuara për këtë. Burrat gjithashtu raportuan probleme me zgjimin, mosfunksionim erektil, dhe aftësinë për të arritur orgazmën. Ata shprehën gjithashtu pakënaqësi.

Abstinenca seksuale dhe mospërmbajtja urinare

Një tjetër studim, botuar në Mjekësi Seksuale në mars 2017, arriti në përfundimin se “gratë me UI kishin më shumë gjasa të abstenonin seksualisht sesa gratë e kontinentit. Për më tepër, gratë me UI treguan më pak dëshirë seksuale, rehati seksuale dhe kënaqësi seksuale sesa homologet e tyre, pavarësisht se kishin një frekuencë të ngjashme të aktivitetit seksual.

Stresi, frenimet, shtytja seksuale dhe orgazma

“Rrjedhja e urinës për çdo shkak është një humbje e turpshme, e turpshme e kontrollit. Është stresues dhe frenues, dhe kur ju pengoni në çfarëdo mënyre, kjo do të ndodhë ndikojnë në dëshirën dhe aftësinë për të arritur orgazmën. Keni frikë se do të rrjedhni ose ndoshta keni rrjedhur tashmë dhe çfarë do të mendojë personi tjetër?” shpjegon Jennifer Berman, MD, një urologe dhe eksperte e shëndetit seksual në Los Anxhelos.

Mos lejoni që turpi t’ju pengojë të merrni ndihmë

Në përgjithësi, shoqëria ngurron të flasë hapur për të dyja temat: seksualitetin mes një popullate të moshuar dhe faktorin e turpshëm “ick” të sfidave urinare. Për shkak të kësaj, njerëzit që preken nga të dyja priren të vuajnë në heshtje sesa të kërkojnë ndihmë. “Ne duhet të rrisim ndërgjegjësimin për këtë për njerëzit që po luftojnë me të, të ofrojmë opsione dhe të heqim turpin. Njerëzit që e kanë atë janë aq të turpëruar, saqë priren të shmangin fare seksin”, thotë Dr. Berman.

Çështjet rreth seksualitetit dhe plakjes duhet të njihen

Për shkak të kësaj, “[b]Mospërmbajtja e urinës dhe seksualiteti i mëvonshëm… ka të ngjarë të nën-raportohen si probleme shëndetësore që bashkëjetojnë, “tha David Lee, MD, i Universitetit Metropolitan të Mançesterit në Angli dhe autori kryesor në studimin ELSA, në një njoftim për shtyp. “Duke pasur parasysh shfaqjen relativisht të lartë të mosmbajtjes, veçanërisht në mesin e grave, profesionistët e kujdesit shëndetësor duhet të jenë të vetëdijshëm për ndikimet e mundshme në cilësinë e jetës dhe mirëqenien, dhe të pranojnë se aktiviteti seksual dhe kënaqësia janë faktorë kyç në këtë ekuacion.”

LIDHUR: Seksi më i mirë: Si të përmirësoni përvojat intime seksuale

Mos prisni të merrni ndihmë: Trajtimi i hershëm = Rezultate më të mira

Heshtja është tragjike sepse me ndihmën mjekësore, shumica e kushteve të UI mund të kurohen ose të paktën të pakësohen dhe kontrollohen. “UI është më e lehtë për t’u trajtuar në fazat e hershme dhe ka terapi efektive për të. Ju duhet të vizitoheni nga një urolog ose një urogjinekolog”, thotë doktor Dmochowski.

Këtu janë disa forma të zakonshme të UI dhe opsionet e tyre të trajtimit.

Mospërmbajtje stresi Mospërmbajtja e lidhur me përpjekjet – teshtitja, e qeshura, ngritja, kërcimi ose çdo gjë që rrit presionin e barkut.

Trajtimet e rekomanduara

 • Terapia fizike e dyshemesë së legenit
 • Ndryshimi i dietës
 • Humbje peshe për pacientët obezë
 • Vendosja kirurgjikale e një hobe uretral
 • Terapia bulking, në të cilën kolagjeni ose materialet sintetike injektohen në uretër. Kjo rrit rezistencën ndaj humbjes së urinës nga fshikëza.

Mospërmbajtje urgjente Një nevojë urgjente për të urinuar, e ndjekur nga rrjedhje e papritur. Disa gra mund të kenë rrjedhje të urinës pa ndjesi urgjence, pasi kanë pirë sasi të vogla të lëngjeve, ose mund të lagin shtratin gjatë natës.

Trajtimet e rekomanduara

 • Terapia fizike e dyshemesë së legenit
 • Terapia e sjelljes
 • Shmangia e reduktimit të marrjes së kafeinës dhe lëngjeve
 • Medikamente relaksuese të fshikëzës që shtypin spazmat dhe kontraktimet e fshikëzës
 • Interstim, një stimulues i nervit sakrale që vepron si një stimulues kardiak për fshikëzën. Ky është një implant kirurgjik minimal invaziv.

Inkontinencë e përzier Një kombinim i stresit dhe inkontinencës urgjente.

Trajtimi i rekomanduar

 • Një kombinim i trajtimeve të përdorura për të dy llojet e UI-ve – në përgjithësi ritrajnimi i sjelljes së fshikëzës, një program ushtrimesh të muskujve të legenit dhe biofeedback

Gjeni ndihmë për shëndetin dhe kontinencën urinare

Ju mund të gjeni më shumë informacion, mbështetje dhe burime përmes Shoqata Kombëtare për Kontinencën ose Fondacioni i Kujdesit Urologjik (drejtuar nga Shoqëria Amerikane Urologjike).

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles