Kina kërkon rezultatin e testit Covid-19 nga Koreanët S

spot_img

Kina nga e mërkura, 1 shkurt 2023, kërkon që udhëtarët që vijnë nga Koreja e Jugut të paraqesin një test për COVID-19.

Shumë e shohin këtë si një lëvizje të vogël nga Pekini në përgjigje të kërkesës së ngjashme të Seulit nga udhëtarët që vijnë nga Kina.

Një njoftim iu dërgua linjave ajrore që operojnë midis dy vendeve të martën, raportoi Yonhap me bazë në Seul, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të cilët thanë se “Autoritetet kineze të aviacionit thanë se të gjithë pasagjerët në bordin e fluturimeve të drejtpërdrejta nga Koreja e Jugut në Kinë do të marrin teste të reagimit zinxhir polimerazë (PCR). në mbërritje.”

“Ata që rezultojnë pozitivë u kërkohet të karantinohen ose të shtrohen në spital”, shtoi ai.

Seuli ka vendosur kufizime të ngjashme për udhëtarët nga Kina pasi kombi më i populluar në botë u rihap plotësisht muajin e kaluar mes një rritjeje të rasteve të COVID-19.

Teste të tilla nuk kërkohen për vizitorët e tjerë ndërkombëtarë që hyjnë në Kinë.

Mao Ning, një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme kineze, tha në një konferencë shtypi në Pekin të martën se “Për fat të keq, një pjesë e vogël e vendeve kanë këmbëngulur në vendosjen e kufizimeve diskriminuese të hyrjes që synojnë Kinën. Kina e refuzon me vendosmëri këtë dhe ka arsye për të marrë masa reciproke sipas nevojës”.

Duke thirrur fundin e asaj që Pekini e quan “politizimin e masave COVID-19”, Mao tha se “kufizime të tilla diskriminuese që synojnë Kinën duhet të hiqen”.

“Ne jemi të gatshëm të punojmë me të gjitha vendet për të lehtësuar më mirë udhëtimin normal ndërkufitar,” shtoi ajo.

Nga ana tjetër, një zyrtar i Ministrisë së Jashtme të Koresë së Jugut tha: “Kina nuk duhet të kufizojë hyrjen e njerëzve përtej kufirit të saj për arsye të tjera përveç atyre të masave të reagimit ndaj pandemisë”.

Pas masave antivirus të Seulit kundër udhëtarëve që vinin nga Kina, Pekini kishte pezulluar politikën e tij të tranzitit falas me Korenë e Jugut dhe gjithashtu kishte ndaluar dhënien e vizave afatshkurtra për koreano-jugorët.

Burimi: AA

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles