Kina do të dërgojë panda të reja në kopshtin zoologjik të San Diegos

spot_img

HONG KONG – Kinë do të dërgojë një palë të re panda gjigante në kopshtin zoologjik të San Diegos këtë vit, në një nxitje për atë që njihet si “diplomacia e pandave” pasi kopshtet zoologjike amerikane u nuk ka mbetur pothuajse asnjë e arinjve bardh e zi të dashur në mes të një përkeqësimi të lidhjeve mes dy superfuqive.

Shoqata e Kinës për Ruajtjen e Kafshëve të Egra ka arritur marrëveshje me kopshtin zoologjik të San Diegos si dhe me kopshtin zoologjik të Madridit në Spanjë për “një raund të ri bashkëpunimi ndërkombëtar për ruajtjen e pandave gjigante”, njoftoi të enjten Xinhua, agjencia shtetërore e lajmeve kineze.

Është gjithashtu në bisedime me Kopshtin Zoologjik Kombëtar në Uashington dhe kopshtin zoologjik Schönbrunn në Vjenë, tha agjencia.

Megan Owen, nënkryetare e shkencës për ruajtjen e jetës së egër në Aleancën e Kafshëve të Egra të Kopshtit Zoologjik të San Diegos, e cila drejton kopshtin zoologjik, tha për Associated Press se dy panda, një mashkull dhe një femër, mund të mbërrijnë në fund të verës.

“Ne jemi të përulur nga mundësia e mundshme për të vazhduar përpjekjet tona bashkëpunuese të ruajtjes për të siguruar të ardhmen për pandat gjigante,” tha Owen në një njoftim për shtyp të enjten.

Një nga femrat që po shqyrtohet, tha ajo për AP, është një pasardhëse e Bai Yun dhe Gao Gao, dy nga ish-banorët e kopshtit zoologjik të San Diegos. Kopshti zoologjik nuk ka pasur asnjë panda gjigante që nga viti 2019.

Thirrjet telefonike në Shoqatën e Kinës për Ruajtjen e Jetës së Egër në Pekin mbetën pa përgjigje të enjten.

“Ne presim zgjerimin e mëtejshëm të rezultateve të kërkimit shkencor mbi mbrojtjen e specieve të rrezikuara si panda gjigante përmes raundit të ri të bashkëpunimit ndërkombëtar, duke promovuar lidhjen mes njerëzve dhe duke rritur miqësinë civile me vendet përkatëse,” Ministria e Jashtme kineze. Zëdhënësi Mao Ning tha të enjten në një konferencë të rregullt lajmesh në Pekin.

E ardhmja për pandat në Shtetet e Bashkuara ishte dukur e zymtë muajt e fundit, pasi kthimi i tyre në Kinë panda e vetme e mbetur në kopshtin zoologjik të Memfisit në prill dhe tre pandat në kopshtin zoologjik kombëtar në nëntor nënkuptonin se katër pandat e kopshtit zoologjik të Atlantës ishin të vetmet që kishin mbetur në vend. Marrëveshja e huasë për këto panda skadon këtë vit.

Por gjatë një vizite në Kaliforni në nëntor, presidenti kinez Xi Jinping i habiti zyrtarët e administratës Biden duke sugjeruar se pandat munden së shpejti do të kthehet në shtet. Ai i bëri komentet pas një takimi të nivelit të lartë me Presidentin Joe Biden synonte uljen e tensioneve mes SHBA-së dhe Kinës, liderët e së cilës nuk kishin folur për një vit.

“Më thanë se shumë amerikanë, veçanërisht fëmijët, ngurronin me të vërtetë t’u thoshin lamtumirë pandave dhe shkuan në kopshtin zoologjik për t’i larguar ato,” tha Xi në një darkë për liderët e biznesit në San Francisko, duke iu referuar arinjve në kopshtin zoologjik kombëtar. “Mësova gjithashtu se kopshti zoologjik i San Diegos dhe kalifornianët presin me padurim të mirëpresin pandat.

Panda gjigante, e cila është endemike e Kinës, ka qenë një simbol i miqësisë SHBA-Kinë që kur Pekini dërgoi çiftin e parë në Kopshtin Zoologjik Kombëtar si dhuratë në vitin 1972, shtatë vjet përpara se të dy vendet të vendosnin marrëdhënie zyrtare diplomatike.

Panda të tjera u janë dhënë hua kopshteve zoologjike në SHBA dhe në mbarë botën me një kosto tipike prej 1 milion dollarë në vit për një palë, të cilat Kina e përdor për të financuar kërkimet e ruajtjes. Ekspertët thonë se bashkëpunime të tilla kanë ndihmuar në lëvizjen e padës gjigante famëkeqe rezistente ndaj riprodhimit jashtë listës së specieve të rrezikuaramegjithëse mbetet në rrezik.

Vlerësohet se ka rreth 1800 panda në të egra dhe 600 të tjera që jetojnë në robëri në mbarë botën.

Por edhe panda ka rënë viktimë e mosbesimit në rritje midis SHBA-së dhe Kinës, me nacionalistët kinezë që zhvillojnë një fushatë intensive në internet për kthimin vitin e kaluar të një panda në kopshtin zoologjik të Memphisit të quajtur Ya Ya. Përdoruesit e mediave sociale akuzuan kopshtin zoologjik për keqtrajtim të ariut dhe fajësuan atë për vdekjen e mëparshme të bashkëshortes së saj Le Le, pavarësisht mohimeve nga zyrtarët e kopshtit zoologjik dhe ekspertët kinezë të pandave.

Edhe pse Kina përgatitet të dërgojë në SHBA më shumë arinj, disa dyshime mund të mbeten.

“Ju lutemi kujdesuni më mirë për pandat tona,” lexoi një koment në historinë e Xinhua të enjten.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles