Flaco, bufi i kopshtit zoologjik në Central Park, i cili kishte një vit që fluturonte i lirë, ka vdekur

spot_img

Flaco, bufi i famshëm i kopshtit zoologjik në Central Park, i cili u zhduk pasi një vandal ngatërroi ekspozitën e zogut më shumë se një vit më parë, vdiq të premten, thanë zyrtarët e kopshtit zoologjik.

Bufi goditi një ndërtesë në Upper West Side të Manhattanit, jo shumë larg Central Park, tha kopshti zoologjik në një deklaratë të ndarë nga Shoqëria për Ruajtjen e Jetës së Egër, e cila e drejton atë.

Njerëzit në ndërtesë kontaktuan Fondin Botëror të Zogjve dhe anëtarët e qendrës së rehabilitimit e morën zogun që nuk reagonte rreth orës 19:00, tha kopshti zoologjik.

Flaco u deklarua i vdekur pak më vonë dhe u transferua në kopshtin zoologjik të Bronx-it për një nekropsi. Të shtunën, kopshti zoologjik i Central Park lëshoi ​​një deklaratë mbi gjetjet fillestare, të cilat tha se janë në përputhje me “vdekjen për shkak të dëmtimit akut traumatik”, siç është goditja në një ndërtesë.

“Ndikimi kryesor duket se ka qenë në trup,” tha ai.

Gjetjet e tjera do të mbështeten në mostrat e indeve, testet toksikologjike që mund të zbulojnë çdo ekspozim të mundshëm ndaj rodenticideve ose toksinave të tjera dhe testimin për sëmundje infektive, tha kopshti zoologjik. Përfundimet e bazuara në këto pyetje mund të zgjasin javë, tha ai.

Kopshti zoologjik tha se përplasjet me ndërtesat në qytetin e Nju Jorkut janë vlerësuar të vrasin më shumë se 200,000 zogj shtegtarë në vit, një numër i bërë jehonë nga organizata jofitimprurëse. NYC Audubon.

Bufi u zhduk nga ekspozita e tij në kopshtin zoologjik në Central Park në mbrëmjen e 2 shkurtit 2023.

Dikush preu rrjetë çeliku në habitatin e Flacos, duke lejuar zogun madhështor të shkojë në një turne në qytet, tha në atë kohë kopshti zoologjik Central Park.

Bufi kishte ardhur në kopshtin zoologjik si i ri 13 vjet më parë. Disa shprehën shqetësimin për aftësinë e tij për të mbijetuar në qytetin e madh, por Flaco ushqehej me gjahun e bollshëm, tha kopshti zoologjik.

“Ne e vëzhguam atë duke gjuajtur, kapur dhe konsumuar me sukses pre”, tha kopshti zoologjik Central Park në një deklaratë të lëshuar 10 ditë pasi ai u zhduk. “Ne kemi parë një përmirësim të shpejtë në aftësitë e tij të fluturimit dhe aftësinë për të manovruar me besim rreth parkut.”

“Njerëzit nuk prisnin që ai të mbijetonte,” tha Jacqueline Emery, një shpendë që dokumentoi lëvizjet e përditshme të bufit. Associated Press në fillim të këtij muaji. “Njujorkezët lidhen veçanërisht me të për shkak të qëndrueshmërisë së tij”.

Flaco ishte mjaft i aftë për të mbijetuar në qytet, saqë iu shmang autoriteteve, fillimisht në Fifth Avenue ngjitur me parkun natën që u nis, pastaj disa herë të tjera më pas.

Bufi u bë një fluturues i shpeshtë dhe i famshëm rreth Manhattanit në vitin pas shkeljes, me kopshtin zoologjik duke thënë në një deklaratë në atë kohë, “Ka shumë sy mbi Flaco”.

Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për prerjen në habitat.

Kushdo që e dëmtoi ekspozitën “është përfundimisht përgjegjës për vdekjen e tij”, tha kopshti zoologjik në deklaratën e saj të së premtes.

“Ne ende shpresojmë që NYPD, e cila po heton vandalizmin, do të bëjë një arrestim përfundimisht,” tha ai.

Departamenti i Policisë së Nju Jorkut tha me email të shtunën se shkelja e kopshtit zoologjik të vitit 2023 mbeti nën hetim dhe nuk është bërë asnjë arrestim.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles