Kifle me krem vanilje

spot_img

Përbërësit

 • 450 gr miell
 • 200 ml qumëst
 • 2 të kuqët e vezës
 • 80 gr gjalpë të shkrirë
 • 7 gr mjaë buke
 • 3 lugë mjaltë
 • 1 lugë çaji krşpë
 • Për brum
 • 400 ml qumësht
 • 40 gr niseshte
 • 2 të verdhët e vezës
 • 1 pako sheqer vanilje

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Marrim një enë dhe shtojmë miellin, kripën dhe majën.

Shtojmë qumështin e vakët me të verdhat e vezëve dhe mjaltin.

Gatuajmë brumin, në fund shtojmë gjalpin e shkrirë, brumin e fituar e lëmë në ambient të ngrohtë derisa të dyfishohet.

Për krem, shtojmë 250 ml qumësht në tenxhere dhe e lëmë të vlojë.

Me qumështin e mbetur, trazojmë niseshtën, sheqerin, të verdhat e vezëve dhe vaniljën.

Masën e fituar ia shtojmë qumështit pak para vlimit, e përziejmë mirë vazhdimisht derisa të trashët.

Kremin e fituar e lëmë anash të ftohet, pasi brumi të jetë dyfishuar e t’hollojmë në trashësi rreth 5-6 mm në formë drejtkëndëshe.

E lyejmë me kremin e ftohur, pastaj rrotullohet në formë të rrolladës, rroladën e fituar e presim çdo 1-5 cm, i vendosim në tepsi të shtrira.

I lëmë të pushojnë rreth 20 minuta, kiflet i pjekim në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles