Kifle bystek

Pёrbёrёsit

  • 10 gr gjalpё
  • 30  gr miell
  • 7 tё vedha vezёsh
  • 1 e bardhё vezёsh
  • Pak kripё
  • 80 gr sheqer pluhur
  • Vaj
  • Sheqer pluhur

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Gjapi lihet nё temperaturё dhome pёr tu zbutur, nё enё mё tё thellё vёmё miell, shtohen tё verdhat dhe tё bardhat e vezёve, pak kripё, sheqer pluhur.

Gjithcka pёrzieni mirё dhe shtoni gjapё tё copёtuar nё copa, brumi gatuhet mirё derisa tё bёhet i butё, rrotullohet nё letёr alumini dhe lihet nё frigorifer tё qёndrojё pёr 30 minuta.

Nё dёrrasё spёrkatet miell, me kallm hapet njё kore e hollё, korja pritet nё shirita tё gjerё 3 cm dhe tё gjatё 20 cm.

Shiritat lidhen dhe rrotullohen nё nyje dhe formohen kifle.

Kiflet kaurdisen nё njё sasi mё tё madhe vaji tё nxehtё, kur tё skuqen hiqen dhe vihen nё letёr pёr tё thithur yndyrёn e tepёrt dhe mbulohen me sheqer pluhur.

Ju bёftё mirё!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,679FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles