Perbersit:

30 kg domate
300 gr krip
250 gr sheqer
1 tufe magdanoz
2 qepe
2 speca
3 qese konzervans(ne 5 l salce nevoitet 1 qese konzervans)

Udhezimet:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Domatet i pastrojme dhe ndajm ne 4 pjese.
Domatet i bluajme(nga 30kg domate,salca e fituar para zierje eshte 15 l).
Salcen e fituar e qesim ne nje ene te madhe,dhe veme te ziej.
Shtojme kripen dhe sheqerin.
Pasi te vlon,ziejme derisa sasia te pergjysmohet.
Perzijme gjate zierjes kohe pas kohe.
Para perfundimit 30 minuta ne salcen qe zihet qesim konzervansin,qepet e qeruara te tera,specat somborka ashtu te plota,dhe magdanozin e grire imet.
Procesi i zierjes zgjat 1 ore ose per salce me te dendur deri ne 1 ore e gjysem.
Para fundit nxjerrim nga salca,qepen,specin dhe largojme.
Me salcen e nxehte mbushim shishet e qelqit,te nxehta gjithashtu dhe te sterilizuara.
Mbyllim shishet (ose mundet edhe ne kavanoze) me kapak hermetikisht.dhe mbulojme me mbules te trashe dhe i leme ashtu derisa te ftohen teresisht.
Me pas i vendosim ne vend te fresket.

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak