Kapuçino me fasule të bardha

Kapuçino me fasule të bardha

Lëreni Gordon Ramsay të heqë misterin e përgatitjes së supës me shkumë kapuçino

Përbërësit

 • 250 g fasule kanelini të thatë ose fasule, të njomura gjatë natës dhe të kulluara
 • 1 i vogel qepë të prera përafërsisht
 • 1 i vogel karrota të prera përafërsisht
 • 1 gjethe dafine dhe një degë trumzë të freskët
 • 1l lëng perimesh
 • 100 gr kërpudha e egër e freskët (të tilla si ceps ose morel) ose kërpudha gështenjë, të prera hollë
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 25 g gjalpë plus një pullë shtesë gjalpë të ftohtë
 • Kuti 142 ml krem i dyfishtë
 • disa pika të vaj tartufi opsionale, por e mirë

Metoda

 • HAPI 1

  Mbulojini fasulet me ujë të ftohtë, shtoni qepën, karotën dhe barishtet. Lëreni të vlojë dhe gatuajeni për 10 minuta, më pas ulni zjarrin dhe ziejini për rreth 30 minuta derisa të zbuten.

 • HAPI 2

  Hiqni 3-4 lugë gjelle nga fasulet gati të ziera dhe lërini mënjanë për servirje. Vazhdoni të gatuani pjesën tjetër për 10-20 minuta ose më shumë derisa të jetë shumë e butë, duke e mbushur me më shumë ujë të valë nëse është e nevojshme. Kullojini dhe hidhni perimet dhe barishtet. Vendosni fasulet në një procesor ushqimi dhe përzieni në një pure derisa të bëhen kremoze. Mund të jetë më e lehtë të bësh pure gjysmë nga një, duke hedhur pak lëng për ta zbutur përzierjen dhe për ta bërë atë të funksionojë. Ndaloni makinën pas 2-3 minutash, gërvishtni me një shpatull, korrigjoni erëzat, shtoni pak më shumë lëng dhe gumëzhin përsëri. Sa më gjatë ta lini të bëhet pure, aq më i butë do të bëhet; Duhet ta bëni 4-5 minuta. Kthehuni në të njëjtën tigan. Përzieni lëngun dhe erëzat, lëreni të vlojë dhe ziejini për 5 minuta.

 • HAPI 3

  Lajini kërpudhat me furçë për të hequr çdo tokë dhe më pas i prisni në feta për formën më të mirë, por jo shumë hollë, përndryshe ato do të tkurren gjatë gatimit. Nxehni një tigan që nuk ngjit derisa të jetë mjaft i nxehtë, shtoni vajin, më pas kërpudhat dhe skuqini derisa të fillojnë të marrin ngjyrë. Tani shtoni 25 g/1 oz gjalpë dhe vazhdoni të skuqeni derisa të gatuhet. Mbajeni nxehtësinë në tigan të lartë, pasi dëshironi t’i pjekni në vend që t’i zieni. E rregullojmë dhe e kullojmë.

 • HAPI 4

  Fërkojeni supën përmes një sitë të imët me pjesën e pasme të një lugë për një strukturë të hollë prej kadifeje. Kthejeni në tigan dhe përzieni kremin. Ndërsa përzierja pothuajse vjen në valë, shtoni vajin e tartufit, nëse përdorni. (Nëse shtoni vajin kur përzierja është e ftohtë, mund të ndahet.)

 • HAPI 5

  Kur të jenë gati për t’u servirur, ndajini fasulet e rezervuara (nuk kanë nevojë për ngrohje) dhe kërpudhat midis filxhanëve të supës së ngrohur. Shtoni pullën e gjalpit në supë gati të vluar dhe më pas bëni shkumë me një blender dore (bëjeni këtë për 4-5 minuta që të bëhet vërtet e lehtë) më pas hidheni supën ngadalë në filxhanë nga një lugë deri në tre të katërtat e plota, duke fshirë lugën. mbi buzë të tiganit që supa të mos pikojë. Mbajeni shkumën në tigan dhe më pas hidheni sipër kupave për ta shërbyer.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles