Kanadaja fton amerikanët në veri

spot_img

Kanadaja, shtëpia e një sasie të madhe hapësirash natyrore, shumë prej të cilave janë vetëm pak me makinë nga qytetet e mëdha, fton fqinjët e saj të kalojnë kohë në Parqet e saj Kombëtare me Programin e Kanadasë ℞fresh.

Kanadaja po e bën më të lehtë për amerikanët që të marrin pak kohë për veten e tyre dhe të përjetojnë bukurinë dhe diversitetin e Parqeve Kombëtare në të gjithë Kanadanë falë Programit të Kanadasë ℞fresh, i cili përfshin:

  • Dhuratë e lejes për zbulimin e Parks Canada*: Kanadaja u jep amerikanëve 4000 leje për një vit (vlera 113 dollarë) që përfshijnë akses në mbi 80 destinacione në peizazhet e ndryshme natyrore të Kanadasë.
  • Sabbatical Dream Nature*: Një amerikan me fat do të marrë një pushim me vlerë 20,000 dollarë për të parë fuqinë e parqeve në veprim. Ata do të shijojnë bukurinë e Kanadasë dhe do të zhyten në përfitimet e shëndetit mendor dhe mirëqenies që ofron.

Dr. Melissa Lem, MD, CCFP, FCFP, dhe Drejtoreshë e PaRx, një iniciativë e Fondacionit BC Parks, është një mjek i familjes në Vancouver, British Columbia, i cili ka përqafuar provat në rritje që lidhin kohën e kaluar në natyrë me shëndetin. Ajo ka këshilluar joformalisht daljet natyrore për pacientët e saj për më shumë se një dekadë dhe ishte një avokate e madhe për të sjellë në jetë programin PaRx në Kanada.

“Jam i emocionuar që kaq shumë amerikanë do të përjetojnë mjedisin e jashtëzakonshëm natyror të Kanadasë,” tha Dr. Lem.

“Kërkimet demonstrojnë përfitimet shëndetësore të gamës së gjerë të kontaktit të shtuar me natyrën dhe unë jam krenar që mbështes programin e Kanadasë ℞fresh për të sjellë një përvojë të shëndetshme dhe restauruese për kaq shumë njerëz.”

Canada ℞fresh vjen si pjesë e fushatës “Rifresko pamjen tënde” të Destination Canada. Fushata vendos destinacionet ikonike të Kanadasë në ballë, duke zgjeruar njohuritë e udhëtarëve amerikanë për përvojën e pasur të disponueshme në rajonet përreth këtyre ikona.

“Ne jemi fqinjë fqinj – dhe duam t’i mirëpresim miqtë tanë amerikanë me qasje në vende që ne e dimë se do t’u ngrenë shpirtin dhe do t’i dërgojnë në shtëpi me më shumë sesa thjesht një kujtim, me atë ndjenjë të mirë që keni pasi kaloni kohë në një Shtëpia e miqve të vjetër, “tha Gloria Loree, Zëvendës Presidente e Lartë, Strategjia e Marketingut dhe Shef i Marketingut, Destination Canada. “Pra, po, ne kemi pyjet e harlisur, brigjet e pafundme, malet e larta dhe liqenet spektakolare – por ne kemi më shumë se kaq. Ne kemi aftësinë t’i ndihmojmë amerikanët të freskohen, të lidhen me natyrën dhe të marrin kohë për të thelluar vlerësimin e tyre për pasurinë. që ekziston brenda këtyre hapësirave të bukura”.

Kanadaja është shtëpia e 171 vendeve historike kombëtare, 47 parqeve kombëtare, pesë zonave kombëtare të ruajtjes detare dhe një parku kombëtar urban. Shumë prej këtyre vendeve të mbrojtura menaxhohen në bashkëpunim dhe partneritet të ngushtë me popujt indigjenë. Kujdestaria e këtyre vendeve të mbrojtura është një simbol nderi që kanadezët e mbajnë me krenari.

“Kanadaja është me fat që ka një nga rrjetet më të mëdha të vendeve të mbrojtura në botë,” tha Michael Nadler, Zëvendës President i Parks Canada, Marrëdhëniet me Jashtë dhe Përvoja e Vizitorëve.

“Parks Canada është i përkushtuar ndaj mbrojtjes dhe ndarjes së parqeve kombëtare, vendeve historike dhe zonave të ruajtjes detare me kanadezët dhe vizitorët nga e gjithë bota dhe ne mirëpresim fqinjët tanë nga Shtetet e Bashkuara të udhëtojnë në këto destinacione ikonike dhe t’i vizitojnë në 2022 dhe çdo vit.”

Amerikanët e interesuar për të përjetuar pronat freskuese të Kanadasë mund të vizitojnë canadarrefresh.com ndërmjet 6 korrik-31 korrik për të hyrë për të fituar dhe për të mësuar më shumë rreth parqeve të Kanadasë. Udhëtarët mund të paraqesin emrin e tyre për një shans për të marrë një leje Parks Canada Discovery Pass ose të shpjegojnë pse u duhet një pushim në natyrën kanadeze dhe si do të planifikonin ta kalonin atë kohë. Sa më specifik, aq më mirë! Duhet të jetë 21+ dhe rezident në SHBA për të hyrë ose për të fituar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles